UE: "kolejowe" prawa konsumentów większe
2009-12-04 11:54
Przeczytaj także: Rząd dofinansuje kolej
Rozporządzenie określa też przepisy dotyczące odpowiedzialności przewoźnika za uszkodzenie, opóźnienie lub utratę bagażu. Co do zasady, przepisy stanowią, że podczas podróży pociągiem nadzór nad bagażem sprawuje pasażer. Przewoźnik odpowiada za uszkodzenie lub utratę bagażu, tylko wtedy gdy szkoda wynikła z jego winy.ECK podkreśla, że nowa regulacja zawiera również przepisy chroniące niepełnosprawnych pasażerów i zgodnie z nimi:
- przewoźnicy nie będą mogli odmówić osobie niepełnosprawnej sprzedaży biletu ani wymuszać na niej konieczności podróżowania z osobą towarzyszącą, chyba że jest to absolutnie konieczne (zgodnie z zasadami dostępu do usług przewozowych opracowywanych wspólnie z organizacjami reprezentującymi niepełnosprawnych),
- bilety mają być sprzedawane bez żadnych dodatkowych opłat,
- osobom niepełnosprawnym ma być zapewniona pomoc na stacjach kolejowych i w pociągu, (np. przy wsiadaniu i wysiadania z pociągu).
Rozporządzenie pozwala na opóźnienie wejścia w życie niektórych przepisów i różne państwa członkowskie UE w różny sposób skorzystały z tych możliwości. Zgodnie z komunikatem Rady Ministrów z dn. 24 listopada 2009 r., w związku z licznymi pracami modernizacyjnymi polskich linii kolejowych, Polska podjęła decyzję o skorzystaniu z możliwości czasowego zwolnienia z respektowania przepisów przez „krajowe kolejowe połączenia pasażerskie oraz połączenia ze stacjami poza terytorium UE”. Ustawa, którą uchwalił sejm, zawierająca między innymi wspomniane przepisy opóźniające, została odesłana przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakwestionowanych przepisów została ogłoszona 3 grudnia.
Niezależnie od tej decyzji, w oficjalnych informacjach przekazywanych przez przedstawicieli PKP InterCity przewoźnik ten wprowadził już system odszkodowań dla pasażerów w przypadku opóźnień pociągów w postaci bonów uprawniających do zniżki na inne połączenia - podsumowuje ECK.
![Przewoźnicy kolejowi: nieuczciwe praktyki rynkowe [© Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com] Przewoźnicy kolejowi: nieuczciwe praktyki rynkowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/UOKiK/Przewoznicy-kolejowi-nieuczciwe-praktyki-rynkowe-107810-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl