eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyDodatkowe zatrudnienie bez zakazu ze strony szefa

Dodatkowe zatrudnienie bez zakazu ze strony szefa

2009-11-30 09:57

Rozważmy następującą sytuację: w umowie o pracę jednego z pracowników znalazło się postanowienie zakazujące mu podjęcia jakiegokolwiek dodatkowego zatrudnienia. Zatrudniony zażądał zmiany treści dokumentu, twierdząc, że sformułowanie takiego zakazu jest niedopuszczalne. Czy miał słuszność? Czy szef rzeczywiście nie ma prawa zabraniać podwładnemu podejmowania innej pracy?

Przeczytaj także: Zakaz konkurencji a nieterminowa wypłata odszkodowania

W prawie pracy faktycznie nie funkcjonują przepisy, które nie pozwalałyby na wykonywanie przez pracowników dodatkowych zajęć zarobkowych (u obecnego lub nowego pracodawcy, czy też w ramach własnej działalności gospodarczej). W ten właśnie sposób realizuje się przewidziana w Konstytucji RP zasada wolności pracy, która ulega ograniczeniu jedynie na mocy przepisów szczególnych, odnoszących się do określonych rodzajów zatrudnienia. Jeżeli więc w pracowniku drzemią wystarczające ilości sił, pozwalające mu godzić dotychczasowe zatrudnienie z dodatkową praca, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcił się obu zajęciom jednocześnie.

Z drugiej strony szef ma prawo wymagać, aby w czasie trwania zatrudnienia podwładny powstrzymał się od dodatkowej działalności, ale podkreślenia wymaga, że chodzi tu jedynie o działalność konkurencyjną. Zgodnie bowiem z art. 101 § 1 K.p., w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Jak więc wynika z powyższego, zakaz prowadzenia dodatkowej działalności w trakcie zatrudnienia nie dość, że musi być uregulowany odrębną umową, to musi dotyczyć zajęć mających bezpośredni związek z działalnością pracodawcy. Analogiczne stanowisko w tej kwestii zajmuje SN, który w wyroku z 8 maja 2002 r. (I PKN 221/01) wskazał, że zakaz konkurencji musi być odniesiony do przedmiotu działalności pracodawcy określonego w przepisach prawa lub w postanowieniach aktów założycielskich, statutów lub umów tworzących dany podmiot prawa. Wobec powyższego, umowa antykonkurencyjna nie może zawierać postanowień, które zobowiązywałyby pracownika do niepodejmowania działalności nie pokrywającej się z przedmiotem działalności pracodawcy.

Swoboda pracownika w podejmowaniu dodatkowego zatrudnienia może być zatem ograniczona jedynie w granicach wyznaczonych przez art. 101 § 1 K.p. Natomiast postanowienie umowy o pracę przewidujące zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia w zakresie niestanowiącym działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy jest nieważne (art. 58 § 1 K.c. w związku z art. 300 K.p.), gdyż stanowi obejście zakazu wynikającego z art. 101 § 1 K.p. (por. wyrok SN z 2 kwietnia 2008 r., II PK 268/07, OSNP 2009, Nr 15-16, poz. 201).

Reasumując, stanowisko wspomnianego we wstępie pracownika należy uznać za słuszne. Umowa o pracę nie może zabraniać mu podjęcia innego zatrudnienia. Zakaz podejmowania dodatkowej aktywności zawodowej w trakcie trwania stosunku pracy może dotyczyć jedynie zajęć pokrywających się z działalnością pracodawcy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: