Równoważny czas pracy a prywatne wyjście
2009-12-01 09:44
Przeczytaj także: Zmiana systemu czasu pracy a umowy o pracę
1. Można przyjść do pracy w dniu wolnym…Odpracowanie przez pracownika zwolnienia z części dnia pracy jest możliwe tylko pod warunkiem, iż nie narusza dobowej oraz średniotygodniowej normy czasu pracy oraz zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik odpracować prywatne wyjście musi także w ramach tego samego okresu rozliczeniowego. A zatem w przypadku pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy, polecenie odpracowania zwolnienia z części dnia pracy możliwe jest tylko w dniu wolnym od pracy, pod warunkiem, iż polecenie takie nie naruszy zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy wykonujący pracę w poniedziałki, wtorki i środy, będzie mógł odpracować swoje prywatne wyjście z pracy w czwartek lub piątek. Pracodawca pamiętać jedynie musi, aby w wyniku polecenia odpracowania czasu wolnego nie zaplanować takiemu pracownikowi pracy przez więcej niż przeciętnie 5 dni w tygodniu.
2. … ale nie można zostać dłużej w pracy
W przypadku zwolnienia pracownika z części dnia pracy na jego wniosek, pracodawca nie ma prawnej możliwości polecenia pracownikowi odpracowania tego czasu w innym dniu pracy w ten sposób, że pracownik miałby w taki inny dzień świadczyć pracę w wyższym dobowym wymiarze czasu pracy. Takie polecenie stanowić będzie nakaz pracy w godzinach nadliczbowych bez uzasadnionej przyczyny. Za taką „dodatkową” pracę pracodawca musiałby wypłacić pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Podstawa prawna:
- art. 128, art. 129 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Joanna Stępniak / Portal Kadrowy