eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyRozwiązanie stosunku pracy a skargi na pracodawcę

Rozwiązanie stosunku pracy a skargi na pracodawcę

2009-11-26 14:04

Przeczytaj także: Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika


3. Dochodzenie roszczeń jest ograniczone w czasie

Fakt, że skarżący nie pracuje już w danym zakładzie pracy, nie stanowi przeszkody do złożenia skargi do PIP i ZUS. Możliwość dochodzenia swoich praw przez pracownika jest ograniczona w czasie. Co do zasady, pracownik ma bowiem 3 lata na dochodzenie swoich praw w zakresie m.in. żądania wypłaty wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeżeli więc w czasie kontroli inspektor PIP ujawni np. niewypłacone pracownikowi wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, po upływie okresu przedawnienia inspektor PIP nie będzie mógł zobowiązać pracodawcy do ich uregulowania. W przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne okres przedawnienia jest dłuższy i wynosi 10 lat licząc od dnia, w którym należności te stały się wymagalne.

4. Skarga może być złożona w formie pisemnej bądź ustnej

Składając skargę do właściwego organu (zarówno do PIP jak i ZUS) należy podać:
  • dane zakładu pracy (czyli nazwa i adres firmy),
  • dane skarżącego (czyli imię, nazwisko i adres zamieszkania pracownika/byłego pracownika),
  • przedmiot skargi (tj. opis problemu).
Każdą skargę należy podpisać. Skarga może zostać wniesiona pisemnie, za pomocą telefaksu, poczty, poczty elektronicznej lub ustnie do protokołu. W przypadku sporządzenia protokołu wymagana jest osobista obecność osoby skarżącej w siedzibie danego urzędu, ponieważ w protokole zamieszcza się datę przyjęcia skargi oraz dane skarżącego. Protokół taki musi być podpisany zarówno przez wnoszącego skargę, jak i urzędnika przyjmującego zgłoszenie.

Podstawa prawna:
  • art. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589),
  • art. 24 ust. 4, art. 41 ust. 8, art. 86 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74),
  • art. 228 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071),
  • § 5 i § 6 rozporządzenia w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków. (Dz.U. z 2002 r. nr 5, poz. 46).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: