eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPracownicy budżetówki a ustawa antykryzysowa

Pracownicy budżetówki a ustawa antykryzysowa

2009-11-26 07:10

Czy ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców stosuje się również w budżetówce, a dokładniej wobec pracowników wojska? Jeżeli tak, to czy do okresu 24 miesięcy wlicza się umowy na czas określony zawarte przed wejściem w życie ustawy, tj. przed 22 sierpnia 2009 r.?

Przeczytaj także: Ustawa antykryzysowa: jakie zmiany wprowadza?

Pracownik jest zatrudniony na czas określony od 1 maja 2008 r. do 5 listopada 2009 r. Czy z tym pracownikiem można zawrzeć umowę o pracę na czas określony od 6 listopada 2009 r. do 5 listopada 2011 r.?

Ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego (tzw. ustawy antykryzysowej) nie stosuje się do pracowników budżetówki, w tym również wojska.

Przepisy ustawy antykryzysowej z zasady stosuje się do przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej (art. 3 ust. 1 ustawy antykryzysowej). Jednak przepisy dotyczące umów na czas określony, wydłużania okresu rozliczeniowego oraz wprowadzania indywidualnego rozkładu czasu pracy stosuje się także do pozostałych przedsiębiorców (art. 3 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

Przez przedsiębiorców ustawa rozumie wyłącznie tych, którzy zostali zdefiniowani w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Należą do nich: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Przez działalność gospodarczą z kolei ustawa rozumie: zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Jednostki sfery budżetowej, w tym również wojsko, nie prowadzą zarobkowej działalności gospodarczej, a zatem nie stosuje się do nich przepisów ustawy antykryzysowej. Oznacza to, że wobec pracowników tych jednostek nadal zastosowanie ma art. 25 1 kp limitujący liczbę zawieranych umów na czas określony. Jeżeli zatem pracodawca zawarł z pracownikiem jedną umowę na czas określony od 1 maja 2008 r. do 5 listopada 2009 r., to może teraz zawrzeć drugą taką umowę na wskazany w pytaniu okres, tj. od 6 listopada 2009 r. do 5 listopada 2011 r.

PODSTAWA PRAWNA:
  • art. 3 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 2009 r. nr 125, poz. 1035),
  • art. 2 i art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095, ze zm.),
  • art. 25 1 Kodeksu pracy (kp).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: