eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeRejestracja stron internetowych: rozterki prawne

Rejestracja stron internetowych: rozterki prawne

2009-11-23 13:46

Przeczytaj także: Prawo prasowe: rejestracja stron www obowiązkowa


Mając powyższe na uwadze SN podkreślił także, iż dzienniki i czasopisma przez to, że ukazują się w internecie, nie tracą tym samym znamion tytułu prasowego, zarówno wówczas, gdy przekaz w internecie towarzyszy przekazowi utrwalonemu na papierze, drukowanemu, stanowiąc inną elektroniczną jego postać w systemie on line, jak i wówczas, gdy przekaz istnieje tylko w formie elektronicznej, ale ukazuje się tylko periodycznie, spełniający wymogi art. 7 ust. 2. prawa prasowego.

Internet zdaniem Sądu Najwyższego to obok tradycyjnej ryzy papieru, kolejny bardziej nowoczesny środek przekazu i jako taki nie podlega rejestracji. Sam przekaz treści w formie internetu nie podlega rejestracji, natomiast wydawanie w formie elektronicznej prasy dostępnej w internecie musi być już zarejestrowane, a osoba, która wbrew obowiązkowi rejestracji rozpowszechnia prasę, czyli dziennik lub czasopismo za pośrednictwem internetu dopuszcza się przestępstwa z art. 45 prawa prasowego.

Wbrew obawom, wspomniany wyrok SN nie spowodował masowego polowania na niezarejestrowanych internautów. Problem rejestracji stron internetowych ucichł, żeby następnie powrócić pod koniec 2009 r. Wszystko za sprawą przygotowywanego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zmieniającego dotychczasowe przepisy prawa prasowego. Efektem informacji o zapowiadanych zmianach była zorganizowana w dniu 2 października 2009 roku przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Fundację Nowe Media, debata pod tytułem: „Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć”, na której prowadzono dyskusję na temat proponowanych zmian.

Analizując wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa można było odnieść wrażenie, że projekt wcale nie rozwiąże problemu chaosu w obrębie podstawowych definicji prawa prasowego. Mało tego wydawał się jeszcze bardziej go pogłębiać, a przecież chodziło o ułatwienie internautom dokonania samodzielnej oceny, czy musza się zarejestrować, czy też nie. Szerzyła się m. in. wizja wprowadzenia art. 20a o treści „ publikacje prasowe ukazujące się wyłącznie w formie elektronicznej podlegają rejestracji na zasadach określonych w art. 20, którego treść przywoływałam wcześniej. Niestety nie przewidywano zdefiniowania, ani czym jest „publikacja prasowa”, ani tym bardziej „publikacja prasowa wydawana w formie elektronicznej.”

Nie musimy już dyskutować jedynie na polu ministerialnych oświadczeń w kwestii zmian prawa prasowego. Znamy już efekt prowadzonych dysput- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiło już ostateczną wersję projektu zmiany prawa prasowego. Dokument ten trafił już do międzyresortowych konsultacji.

Ministerstwo, zgodnie z zapowiedzią, zaproponowało wprowadzenie tzw. dobrowolnej rejestracji w odniesieniu do publikacji internetowych. Proponuje się bowiem wprowadzenie do art. 20, ustępu 1a, w myśl którego wydawanie dziennika lub czasopisma w formie elektronicznej może być rejestrowane na zasadach wskazanych w art. 20 ust.1, który nie uległ zmianie.

Nowelizacja proponuje również zmianę przepisu karnego w odniesieniu do rejestracji tj. art. 45 prawa prasowego, ale tylko w zakresie kar. Bez zmian pozostaje, zatem twierdzenie, że wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji albo zawieszone podlega karze i to grzywnie, a nie jak było wcześniej grzywnie lub ograniczeniu wolności.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: