Pakiet antykryzysowy: ułatwienia dla pracodawców
2009-11-24 11:43
Przeczytaj także: Obliczanie stażu pracy
Zatrudnianie na czas określony (art. 13, 34, 35 ustawy)
Wprowadzono ograniczenie długości okresu zatrudnienia na czas określony w przypadku jednej i powtarzających się umów terminowych do 24 miesięcy. Wyłączono jednak w tym okresie stosowanie art. 251 KP, czyli dozwolono na większą liczbę niż 2 następujące po sobie umowy na czas określony. Zasady te będą miały zastosowanie do umów zawartych od 22.8.2009 r. i trwających w tej dacie. Umowy terminowe trwające w dniu 1.1.2012 r., czyli po zakończeniu obowiązywania pakietu, będą już ponownie podlegały reżimowi art. 251 KP.
Dofinansowywanie szkoleń i studiów podyplomowych (art. 22–26 ustawy)
Na wniosek przedsiębiorców w przejściowych trudnościach finansowych możliwe jest dofinansowanie szkoleń pracowników przez starostę ze środków FP. Jego zasady będzie określała umowa, a warunkiem dofinansowania jest utworzenie przez pracodawcę funduszu szkoleniowego. Możliwe jest pokrycie kosztów szkoleń na okres do 6 miesięcy, a studiów podyplomowych na okres do 12 miesięcy. Dofinansowanie dla 1 pracownika to 80% kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych (maks. 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale). Przedsiębiorca musi oprócz umowy o dofinansowanie szkoleń zawrzeć umowę z pracownikiem określającą prawa i obowiązki stron. W okresie szkolenia lub studiów podyplomowych pracownik otrzymuje stypendium finansowane ze środków FP.
W razie nieukończenia przez pracownika z jego winy szkolenia lub studiów podyplomowych pracodawca musi zwrócić staroście zrefundowane koszta. Przedsiębiorcy z kolei poniesione koszta jest zobowiązany zwrócić pracownik, jeśli nie ukończył szkolenia lub studiów podyplomowych ze swojej winy lub został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.
Dofinansowanie wynagrodzeń i wypłata świadczeń z FGŚP (art. 14–21 ustawy)
Pracodawcy, na podstawie swoich wniosków, mogą otrzymać z FGŚP świadczenia:
- na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych na czas przestoju ekonomicznego za okres do 6 miesięcy w wysokości maks. do 100% zasiłku dla bezrobotnych, ale z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika,
- na częściowe zrekompensowanie obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy na okres do 6 miesięcy – maks. w wysokości 70% zasiłku dla bezrobotnych.
1 2
oprac. : Agata Lankamer-Prasołek / Beck Info Biznes