eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPraca przy monitorze ekranowym bez kumulacji przerw

Praca przy monitorze ekranowym bez kumulacji przerw

2009-11-06 01:56

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracownik korzysta z pięciominutowych przerw, które przysługują mu po godzinie pracy przed monitorem komputera. Chciałby zrezygnować z tego rodzaju odpoczynku, aby w zamian kończyć pracę pół godziny wcześniej. Czy jest to możliwe? Czy przerwy przewidziane dla pracowników spędzających czas przed komputerem mogą być odbierane w ten sposób?

Przeczytaj także: Przerwa w pracy: czy szef może nią dysponować?

Przypomnijmy, zgodnie z § 7 rozporządzenia MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973), pracodawca zobligowany jest do zapewnienia pracownikom:
  • łączenia przemiennego pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
  • co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

A zatem, pracodawca, który nie jest w stanie zapewnić pracownikowi zmienności wykonywanych obowiązków (np. 1 godzina przed komputerem, 1 godzina przy segregowaniu dokumentów w archiwum) ma obowiązek zagwarantować mu pięciominutowy odpoczynek po każdych 60 minutach spędzonych przed ekranem komputera.

Celem tej krótkiej przerwy jest zminimalizowanie uciążliwości pracy z monitorem- chwilowe odciążenie oczu, kręgosłupa itp. Dlatego też ustawodawca przewidział, aby miała ona miejsce po nieprzerwanej godzinie spędzonej przed komputerem. Inny sposób jej wykorzystania jest więc niedopuszczalny. Pracownik nie może skumulować wszystkich przysługujących mu w danym dniu przerw, aby wcześniej opuścić firmę, czy też później się w niej pojawić. Takie postępowanie przeczyłoby celowości tego odpoczynku.

Przy okazji omawianego tu zagadnienia warto przypomnieć, iż w rozumieniu przepisów wspomnianego rozporządzenia za monitor ekranowy uważa się urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że omawiane tu regulacje nie znajdują zastosowania wobec (§ 3 rozporządzenia):
  • kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów,
  • systemów komputerowych na pokładach środków transportu,
  • systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego,
  • systemów przenośnych nie przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy,
  • kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów,
  • maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.
Przeczytaj także: Obowiązkowe przerwy w pracy Obowiązkowe przerwy w pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: