Urlop wypoczynkowy a okres wypowiedzenia
2009-11-05 01:28
Przeczytaj także: Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?
Zapamiętaj!- Urlopu wypoczynkowego możesz udzielić pracownikowi w każdym okresie wypowiedzenia, niezależnie od jego długości, a więc nawet np. przy 3-dniowym okresie wypowiedzenia umowy zawartej na zastępstwo nieobecnego pracownika.
- Skorzystanie z tego uprawnienia daje Ci wymierne korzyści finansowe. Nie musisz bowiem wtedy wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy albo też ekwiwalent ten jest znacznie mniejszy.
- Możesz nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia niezależnie od tego, kto dokonał wypowiedzenia. Dotyczyć to będzie zatem także pracowników, którzy sami, jednostronnie rozwiązują z pracodawcą umowę o pracę w trybie wypowiedzenia.
Możesz polecić pracownikowi, żeby wykorzystał w okresie wypowiedzenia urlop wypoczynkowy nie tylko za bieżący rok kalendarzowy, ale również tzw. urlop zaległy, czyli niewykorzystany przez pracownika w poprzednich latach. Nie zapomnij jednak, że w przypadku urlopów zaległych obowiązuje 3-letni okres przedawnienia. A zatem nie udzielasz niewykorzystanych urlopów "starszych" niż 3 lata.
Urlop bieżący może być wykorzystany w okresie wypowiedzenia z uwzględnieniem zasady proporcjonalności (art. 155 1 i 167 1 kp). Oznacza to, że musisz określić wymiar urlopu pracownika proporcjonalnie do okresu jego zatrudnienia w Twojej firmie w roku kalendarzowym, w którym rozwiązujesz z pracownikiem umowę o pracę.
Na jakie dni nie możesz udzielić urlopu?
Pamiętaj, że nakaz wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia zależy wyłącznie od Twojego uznania. Nie musisz brać więc pod uwagę zdania zainteresowanego pracownika, np. co do terminu i długości takiego urlopu (jeśli oczywiście jest on wyliczony prawidłowo). Nie ma również znaczenia, że urlop nie był wcześniej uwzględniony w obowiązującym planie urlopów.
Nie możesz nakazać pracownikowi, aby wykorzystał urlop w okresie swojej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, czyli np. w okresie:
- niezdolności do pracy z powodu choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego.
Do urlopu udzielonego w okresie wypowiedzenia stosujemy wszystkie ogólne przepisy dotyczące udzielania urlopów wypoczynkowych. W określonych przepisami Kodeksu pracy przypadkach możesz np.:
- przesunąć termin rozpoczęcia urlopu bądź też
- odwołać pracownika z udzielonego już urlopu.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
![Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy [© apops - Fotolia.com] Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zwolnienie-pracownika/Zwolnienie-pracownika-z-obowiazku-swiadczenia-pracy-255901-150x100crop.jpg)
oprac. : KadryOnline