BHP w firmie: konieczna kontrola maszyn i instrukcje
2009-11-06 00:30
Przeczytaj także: Skierowanie na badania kontrolne w gestii szefa
W poszukiwaniu przepisów poruszających omawiane tu zagadnienia należy sięgnąć do rozporządzenia MG z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 ze zm.), dalej: „rozporządzenie”.Kontrola maszyn
Maszyny udostępniane pracownikom na terenie firmy (ewentualnie w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę) muszą być właściwe lub odpowiednio przystosowane do wykonywania pracy. Szef musi również zadbać, aby ich użytkowanie nie powodowało uszczerbku dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników (por. § 2 ust. 1 rozporządzenia)- temu m.in. służy kontrola.
I tak, w przypadku gdy bezpieczne użytkowanie maszyn jest uzależnione od warunków, w jakich są one instalowane, pracodawca powinien poddać maszyny (§ 26 ust. 1 rozporządzenia):
- wstępnej kontroli po ich zainstalowaniu, a przed przekazaniem do eksploatacji po raz pierwszy,
- kontroli po zainstalowaniu na innym stanowisku pracy lub w innym miejscu.
Kontrole w zakresie, o którym mowa powyżej, mogą być dokonywane jedynie przez jednostki działające na podstawie odrębnych przepisów albo osoby upoważnione przez pracodawcę i legitymujące się odpowiednimi kwalifikacjami.
Ponadto dodatkowemu dozorowi podlegają maszyny narażone na działanie warunków powodujących pogorszenie ich stanu technicznego, co może spowodować powstawanie sytuacji niebezpiecznych. W tym przypadku konieczna jest nie tylko kontrola okresowa, ale także badania oraz specjalna kontrola wymagana w sytuacji, gdy możliwe jest pogorszenie bezpieczeństwa związanego z maszyną, a będącego wynikiem (§ 27 rozporządzenia):
- prac modyfikacyjnych,
- zjawisk przyrodniczych,
- wydłużonego czasu postoju maszyny,
- niebezpiecznych uszkodzeń oraz wypadków przy pracy.
Także i te kontrole powinny być przeprowadzane przez jednostki działające na podstawie odrębnych przepisów albo osoby upoważnione przez pracodawcę i posiadające odpowiednie kwalifikacje.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl