Czasowa zmiana treści umowy o pracę
2009-10-31 00:10
Przeczytaj także: Wypowiedzenie zmieniające: pozew to nie odmowa
Jeśli zmiany w treści umowy o pracę mają charakter przejściowy, tj. będą obowiązywały pracownika nie dłużej niż 3 miesiące i dotyczą ściśle określonych kwestii, które omawiamy dalej, pracodawca może pozwolić sobie na czasową jednostronną modyfikację treści stosunku pracy (art. 42 § 4 kp). Nie ma wtedy potrzeby wprowadzania trwałych zmian w treści umowy o pracę. Po ustaniu okoliczności uzasadniających zmiany, treść stosunku pracy powraca do swojej pierwotnej postaci.Przykład z życia:
Konieczność dokonania czasowych zmian może pojawić się np. wówczas, gdy z powodu panującej epidemii grypy większa część załogi przebywa na zwolnieniach lekarskich. Pracodawca może wtedy obecnych pracowników przydzielić do innych prac, w sposób gwarantujący właściwe funkcjonowanie zakładu pracy, bez zmiany wysokości ich wynagrodzenia.
Powierzenie innej pracy - warunki
Warunki, pod którymi można czasowo powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ta, która została ustalona w umowie o pracę, są wyraźnie określone w art. 42 § 4 kp. Pracodawcy wolno to zrobić, jeżeli spełnione są jednocześnie wszystkie niżej wymienione warunki:
- w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy,
- nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia,
- powierzona praca odpowiada kwalifikacjom pracownika i
- będzie wykonywana tylko przez określony czas, nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.
Pamiętaj, że powierzenie pracownikowi pracy innej pracy niż ta, która została ustalona w umowie o pracę, w innych niż ww. przypadkach będzie uznane za bezprawne, a pracownik będzie mógł odmówić wykonania takiego polecenia służbowego.
Uzasadnione potrzeby pracodawcy
O uzasadnionych potrzebach pracodawcy możemy mówić wówczas, gdy chodzi o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czasowa zmiana treści stosunku pracy pozwala w takim przypadku uniknąć ewentualnych strat, a także komplikacji i utrudnień związanych z prowadzoną działalnością (np. w czasie przestoju).
Przykład z życia:
Pracownik wraca do pracy w wyniku przywrócenia do pracy przez sąd. Jego stanowisko pracodawca powierzył już jednak innemu pracownikowi. Potrzebuje więc czasu na dokonanie odpowiednich przesunięć personalnych i stworzenie warunków umożliwiających zatrudnienie powracającego pracownika (możliwość taką dopuścił SN w wyroku z 18 sierpnia 1976 r., I PR 103/76, PiZS 11/1978).
Inną uzasadnioną potrzebą pracodawcy może być konieczność zastąpienia nieobecnego (np. z powodu choroby) pracownika. Czasowa zmiana na stanowiskach jest uzasadniona szczególnie wówczas, gdy brak obsady danego stanowiska pracy mógłby spowodować zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu zakładu.
oprac. : KadryOnline