Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika
2009-10-30 01:10
Przeczytaj także: Natychmiastowe rozwiązanie umowy a brak informacji
Przypomnijmy, zgodnie z art. 55 § 11 K.p., prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przysługuje pracownikowi, wobec którego szef dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca musi liczyć się nie tylko z nagłym odejściem zatrudnionego z firmy, ale także z koniecznością wypłacenia mu odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.Ustawodawca zadbał jednak, aby pracownicy bezzasadnie nie nadużywali możliwości natychmiastowego pożegnania się z zakładem pracy - art. 611 K.p. stanowi bowiem, iż w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez zatrudnionego umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 K.p., szefowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie, o którym orzeka sąd pracy.
A zatem, decyzja o rozwiązaniu umowy w omawianym tu trybie powinna być starannie przemyślana, a pracownik powinien potrafić w wystarczający sposób uzasadnić swoje racje. Zbyt pochopne podejście do sprawy (brak spójnej i wyczerpującej argumentacji) może sprawić, że szef wystąpi do sądu pracy, a ten uzna z kolei, że w danej sprawie nie doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec zatrudnionego i przyzna powodowi odszkodowanie. Rozstrzygnięcia wymaga więc, które z obowiązków pracodawcy kwalifikują się do "podstawowych" oraz kiedy w istocie ma miejsce ich „ciężkie naruszenie”.
Podstawowe obowiązki szefa
Do „podstawowych” obowiązków szefa należą bez wątpienia te, które wymienia Dział X Rozdział I K.p. Sam ustawodawca wprost nazywa je właśnie w ten sposób. I tak, art. 207 K.p. zobowiązuje pracodawcę do ochrony życia i zdrowia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności chodzi tu m.in. o gwarantującą takie warunki organizację pracy oraz zapewnienie przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bhp.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl