Wypowiedzenie umowy a zwolnienie ze świadczenia pracy
2009-10-24 01:28
Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego jego zdolność do jej wykonywania. Okres wypowiedzenia będzie stanowił usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy, za którą pracodawca nie będzie zobowiązany wypłacać wynagrodzenia. W takiej sytuacji pracodawca nie musi zwalniać pracownika z obowiązku świadczenia pracy.1. Niezdolność do pracy uzasadnia rozwiązanie umowy
Przesłanką dopuszczenia pracownika do pracy jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Jeżeli zatem w wyniku badań kontrolnych lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami stwierdził, iż pracownik jest niezdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, to okoliczność ta może uzasadniać wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, a dodatkowo stanowić podstawę odsunięcia pracownika od świadczenia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
Jedynie w sytuacji, gdy pracownik stałby się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, zobowiązany byłby przenieść pracownika do odpowiedniej pracy.
2. Niezdolnego do pracy nie zwalnia się z obowiązku jej świadczenia
Wypowiadając umowę o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Takie zwolnienie jest jednak zasadne tylko w sytuacji, w której pracownik ma zdolność do świadczenia pracy. W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego jego zdolność do wykonywania pracy, w związku z czym pracodawca nie może dopuścić go do świadczenia pracy, a tym samym nie może zwolnić go z obowiązku jej świadczenia.
Nieobecność pracownika w okresie wypowiedzenia należy zatem potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną - ale nie jako zwolnienie ze świadczenia pracy.
3. Przy braku orzeczenia lekarskiego bez prawa do wynagrodzenia
Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy w okresie wypowiedzenia pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenia za pracę. Dzieje się tak, gdyż wynagrodzenie przysługuje pracownikowi tylko za pracę wykonaną. Natomiast w okresie niewykonywania pracy przysługuje tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi. Przykładem takiej szczególnej sytuacji jest przestój ekonomiczny. W takim przypadku pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy, jednak doznaje przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy, w związku z czym należy mu się wynagrodzenie, o którym mowa w art. 81 Kodeku pracy.
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy