Zwolnienia grupowe: kryteria doboru pracowników
2009-10-12 12:48
Przeczytaj także: Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę w zwolnieniach grupowych
Przypomnijmy, zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych podlega obowiązkowej konsultacji zakładowej organizacji związkowej, która działa na terenie firmy. W razie braku związków, pracodawca jest zobligowany do skonsultowania swych zamierzeń z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy.Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych, związki zawodowe muszą otrzymać pisemną informację dotyczącą:
- przyczyn zamierzonego grupowego zwolnienia,
- liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych, do których oni należą,
- grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia,
- okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie,
- proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia,
- kolejności, w jakiej dokonywane będą zwolnienia,
- propozycjach rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem (jeżeli obejmują one świadczenia pieniężne, pracodawca jest obowiązany dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości).
A zatem, to w gestii pracodawcy leży ustalenie obiektywnych, niekrzywdzących, jasnych kryteriów oceny pracowników i rezultatów ich pracy, które będą pomocne w podjęciu decyzji odnośnie doboru podwładnych zakwalifikowanych do zwolnienia. Powinien on przy tym pamiętać o wynikającej z przepisów (art. 113, 183 K.p.) zasadzie niedyskryminacji, która gwarantuje zatrudnionym równe traktowanie w zakresie rozwiązania stosunku pracy i nie pozwala m.in. na zwolnienie w oparciu o kryterium, jakim jest:
- płeć,
- wiek,
- przynależność związkowa,
- niepełnosprawność,
- wyznawana religia,
- rodzaj zatrudnienia (na czas określony, na czas nieokreślony).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl