eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUstawa antykryzysowa: jakie zmiany wprowadza?

Ustawa antykryzysowa: jakie zmiany wprowadza?

2009-09-25 01:10

W dniu 22 sierpnia 2009 r. weszła w życie ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ustawa ta wprowadziła ułatwienia w organizacji czasu pracy pracowników oraz odmienne od kodeksowych zasady zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony. Zasięg obowiązywania ustawy jest węższy niż Kodeksu pracy, a przewidziane w niej rozwiązania są czasowe i będą obowiązywać tylko do końca 2011 r.!

Przeczytaj także: Limit umów na czas określony a ustawa antykryzysowa

I. Niektóre rozwiązania nowej ustawy będzie można stosować tylko w razie przejściowych trudności finansowych

Przewidziane w ustawie rozwiązania można podzielić na te, które są dostępne dla wszystkich przedsiębiorców i na te, które są dostępne tylko dla przedsiębiorców w przejściowych trudnościach finansowych (w rozumieniu art. 3 ust. 1 tej ustawy).

Każdy przedsiębiorca będzie miał możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy oraz ustalania indywidualnych rozkładów czasu pracy na szczególnych zasadach. Do wszystkich przedsiębiorców stosowane będą też szczególne zasady zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony. Natomiast tylko przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych będą mogli stosować obniżenie wymiaru etatu bez zgody pracownika, a także przestój ekonomiczny.

II. Okres rozliczeniowy - nawet 12-miesięczny!

Zgodnie z przepisami nowej ustawy każdy przedsiębiorca może negocjować z przedstawicielami załogi wprowadzenie przedłużonego do maksymalnie 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy. Jego stosowanie jest dopuszczalne, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi, lub dotyczącymi organizacji czasu pracy i przy zachowaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ustawa dopuszcza stosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego w każdym systemie czasu pracy - podstawowym, równoważnym, zadaniowym, itd.

W tak długim okresie rozliczeniowym czasu pracy wystąpić mogą znaczne wahania w liczbie godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Tym, co ogranicza w planowaniu pracownikom pracy w takim okresie rozliczeniowym jest przede wszystkim:
  • system czasu pracy - określający maksymalny dobowy wymiar czasu pracy (np. pracownikom zatrudnionym w systemie podstawowego czasu pracy nie wolno planować pracy powyżej 8 godzin na dobę),
  • obowiązek zagwarantowania co najmniej 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego (a w przypadkach określonych w art. 133 § 2 Kodeksu pracy - 24-godzinnego), co w praktyce oznacza konieczność zagwarantowania przynajmniej 1 dnia wolnego od pracy w tygodniu.
Jeżeli zatem 12-miesięczny okres rozliczeniowy miałby obejmować cały 2010 r., to np. w pewnych miesiącach pracodawca mógłby planować pracownikom pracę przez 6 dni w tygodniu po 8 godzin - w systemie podstawowego czasu pracy, a po 12 godzin - w systemie równoważnego czasu pracy. To oczywiście oznacza, że w innych miesiącach pracownicy pracowaliby znacznie krócej albo w ogóle by nie pracowali. Ustawa w żaden sposób nie zmienia bowiem sposobu ustalania wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym (stosuje się art. 130 Kodeksu pracy). Skutkiem tego, każdy pracownik zatrudniony w tym samym wymiarze czasu pracy będzie miał do przepracowania w całym 2010 r. taką samą liczbę godzin - niezależnie od tego, czy pracuje w 1 czy 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

III. Indywidualny rozkład czasu pracy

Art. 10 ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł stosować indywidualne rozkłady czasu pracy pracowników, przewidujące różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. W takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie będzie stanowiło pracy nadliczbowej.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. nr 125, poz. 1035).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: