eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyStaże dla bezrobotnych: nowe przepisy

Staże dla bezrobotnych: nowe przepisy

2009-09-23 00:22

Przeczytaj także: Staż bezrobotnych a obowiązki pracodawcy


…potem decyzja i umowa

Po złożeniu wniosku, o którym mowa powyżej, nie pozostaje już nic innego, jak oczekiwanie na rozpatrzenie go przez starostę- powinno do tego dojść na piśmie, w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku (§ 3 rozporządzenia). Jeśli odpowiedź jest pozytywna, strony (pracodawca i starosta) podpisują wspomnianą w § 5 ust. 1 rozporządzenia umowę.

Dokument ten w szczególności powinien wskazywać dane pracodawcy (nazwę firmy lub imię i nazwisko, siedzibę), imię i nazwisko jego reprezentanta, dane bezrobotnego odbywającego staż (imię i nazwisko, datę urodzenia, adres) oraz dane (imię i nazwisko, zajmowane stanowisko) osoby, która będzie opiekować się stażystą. Ponadto powinno znaleźć się w nim także miejsce dla innych informacji, dotyczących już samego stażu, mianowicie:
  • miejsca jego odbywania,
  • daty rozpoczęcia i zakończenia,
  • programu (m.in. nazwa zawodu lub specjalności, której program dotyczy, zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego, rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych).

W umowie szef zobowiązuje się także do należytego, a więc odpowiadającego ustaleniom programu, przeprowadzenia stażu.

Co musi szef ?

Nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego sprawuje starosta, ale to na pracodawcy spoczywają liczne obowiązki wobec stażysty. W zakresie bhp są one tożsame z powinnościami względem stałej załogi. I tak, stosownie do § 6 ust. 1 rozporządzenia, pracodawca zobligowany jest:
  • zapewnić bezrobotnemu bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu,
  • zagwarantować profilaktyczną ochronę zdrowia,
  • przeszkolić go w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznać z obowiązującym regulaminem pracy,
  • przydzielić odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej,
  • zapewnić bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne.

Szef musi także zapoznać bezrobotnego z ustalonym programem stażu oraz jego obowiązkami i uprawnieniami, a o pewnych zajściach niezwłocznie (nie później niż w terminie 7 dni) informować nawet starostę. Chodzi tu o przypadki przerwania odbywania stażu, dni nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o inne zdarzenia istotne punktu widzenia realizacji programu.

Ponadto niezwłocznie po zakończeniu realizacji programu stażu (nie później jednak niż w ciągu 7 dni) bezrobotny powinien otrzymać od pracodawcy opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu.

Dodatkowo organizator został jeszcze obarczony dostarczeniem staroście- w terminie 5 dni po zakończeniu każdego miesiąca stażu- listy obecności podpisywanej przez bezrobotnego.

Obowiązki i uprawnienia stażysty

Zupełnie nie zmieniły się obowiązki bezrobotnego, tak jak dotąd zobligowany on jest do (§ 6 ust. 2 rozporządzenia):
  • przestrzegania ustalonego przez szefa rozkładu czasu pracy,
  • sumiennego i starannego wykonywania zadań objętych programem stażu oraz stosowania się do poleceń organizatora i opiekuna, o ile nie pozostają one w sprzeczności z prawem,
  • przestrzega przepisów i zasad obowiązujących w firmie, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bhp oraz przepisów przeciwpożarowych,
  • sporządzania sprawozdania z przebiegu stażu zawierającego informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: