Umowa na czas wykonywania określonej pracy
2009-08-28 14:15
Jednym z najważniejszych postanowień umowy zawieranej na czas wykonywania określonej pracy jest precyzyjne wskazanie zdań i czynności, które ma wykonywać pracownik. Jeśli chodzi o ilość umów tego rodzaju przepisy nie limitują ich liczby.
Przeczytaj także: Umowa na czas wykonania określonej pracy
Chcielibyśmy zatrudnić pracownika na czas wykonywania konkretnej pracy. Jak sporządzić taką umowę, jakie postanowienia są najistotniejsze? Ile takich umów możemy zawrzeć kolejno po sobie?1. Kiedy umowa na czas wykonywania określonej pracy?
Umowa o wykonanie określonej pracy jest zawierana w przypadkach, kiedy nie ma możliwości precyzyjnego wskazania daty zakończenia umowy. Jej charakterystyczną cechą jest to, że nie zawiera ona konkretnej daty rozwiązania umowy, a rozwiązuje się w momencie ukończenia pracy do wykonania której została zawarta (np. wykonanie remontu pomieszczeń, zbioru truskawek, organizacja targów).
Przykład:
Z powodu braków kadrowych pracodawca zatrudnił pracownika na umowę na czas wykonywania określonej pracy do wykonywania zadań przy remontowaniu budynku ( cała reszta załogi miała w tym czasie inne prace). Datą zakończeńczenia tej umowy będzie zakończenie remontu, a nie konkretny dzień.
Pomimo tego warto dodatkowo wpisać do treści umowy, że zakończy się ona z chwilą wykonania umówionej pracy. Taki zapis nie jest wymagany, ale z pewnością pozwoli uniknąć nieporozumień. Istotna cechą tej umowy jest również to, że co do zasady nie ma możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia.
Można zawrzeć nieograniczoną ilość umów na czas wykonywania określonej pracy
Umowy na czas wykonywania określonej pracy mogą być zawierane po sobie w niegraniczonej ilości. Nie znajduje do nich zastosowania art. 251 Kodeksu pracy, który wprowadza limit umów na czas określony, stanowiąc, że trzecia z nich z mocy prawa przekształca się w umowę na czas nieokreślony.
2. Ważne jest szczegółowe określenie zadań
Każda umowa o pracę, w tym również umowa o wykonanie określonej pracy, powinna zostać sporządzona na piśmie w dwóch identycznych egzemplarzach. Umowa powinna zostać podpisana przez obie strony, tj. pracownika i pracodawcę najpóźniej w dniu podjęcia pracy przez pracownika. Przy czym jeden podpisany egzemplarz otrzymuje pracownik, drugi zaś powinien zostać złożony do akt osobowych tego pracownika.
Jak każda umowa o pracę, umowa o wykonanie konkretnej pracy powinna zawierać:
- Określenie stron umowy (tj. imię i nazwisko pracownika, nazwa pracodawcy),
- Określenie rodzaju umowy,
- Datę zawarcia umowy,
- Rodzaj pracy, jaka ma być przez pracownika wykonana,
- Miejsce wykonywania pracy,
- Wymiar czasu pracy (np. cały etat, pół etatu, itp.),
- Termin rozpoczęcia pracy,
- Wynagrodzenie za pracę od powiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia.
Przeczytaj także:
Koszt zatrudnienia pracownika na etat vs współpraca z freelancerem
Więcej na ten temat:
praca na czas określony, umowa o pracę, umowa o wykonanie określonej pracy, pracownik tymczasowy