Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem
2009-08-24 12:01
Przeczytaj także: Ochrona przedemerytalna a wypowiedzenie umowy o pracę
Ważne!
Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem
Obniżonego wieku emerytalnego, do którego uprawnieni są np. pracownicy kolei czy górnicy, nie należy mylić z prawem do wcześniejszej emerytury, gdyż są to zupełnie inne świadczenia. Pracownicy, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku do uzyskania wcześniejszej emerytury (55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn), nie są objęci ochroną przed wypowiedzeniem umowy.
Zdaniem SN: Przed wcześniejszą emeryturą ochrona nie obowiązuje
Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, które pozwalałyby na traktowanie ochrony przed wypowiedzeniem w okresie 2 lat (obecnie 4) przed ukończeniem takiego wcześniejszego wieku emerytalnego, gdyż powstawałby stan niepewności co do okresu obowiązywania zakazu wypowiadania umowy o pracę w zależności od tego, czy chroniony tym zakazem pracownik skorzysta z wcześniejszych uprawnień emerytalnych w wieku 50 lat - kobieta i 60 lat mężczyzna, gdyż może skorzystać z prawa przejścia na emeryturę także po osiągnięciu tego wieku. Nie jest to bowiem „normalny” ustawowy wiek emerytalny. (Wyrok Sądu Najwyższego z 10 czerwca 2008 r., I BP 51/07)
2. Likwidacja stanowiska pracy nie wyłącza ochrony przedemerytalnej
Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym nie przysługuje w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy oraz w sytuacji rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Ważne!
Upadłość i likwidacja uzasadnia wypowiedzenie
W wyniku upadłości lub likwidacji pracodawcy można wypowiedzieć umowy wszystkim pracownikom, także tym znajdującym się w wieku przedemerytalnym, gdyż na podstawie art. 411 Kp ochrona trwałości zatrudnienia zostaje uchylona. W związku z powyższym, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników, pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną, powołując się jedynie na likwidację stanowiska pracy tego pracownika.
Liczba zatrudnionych pracowników ma jednak wpływ na możliwość wypowiedzenia takim pracownikom warunków pracy i płacy. Mianowicie pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników obejmuje zakaz wypowiadania umów o pracę oraz warunków pracy i płacy pracownikom podlegającym ochronie. Natomiast pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników, w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem umowy, mogą wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikom, jeżeli z przyczyn niedotyczących pracowników nie jest możliwe dalsze ich zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy.
oprac. : Izabela Nowakowska / Portal Kadrowy