Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym
2009-08-09 13:28
Przeczytaj także: Wynagrodzenie za dzień wolny
Pracownik, w każdym okresie rozliczeniowym, oprócz niedziel i świąt lub dni wolnych udzielonych za pracę w niedziele i święta, powinien mieć dodatkowo również dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Tych dni powinno być tyle, ile jest pełnych tygodni pracy w okresie rozliczeniowym.Może się jednak zdarzyć, że pracodawca ze względu na szczególne okoliczności, w takim 6-tym dniu wzywa pracownika do pracy. W takim przypadku, pracownikowi w zamian za pracę w tym dniu należy się inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Ponadto, ten dzień wolny przysługuje bez względu na liczbę przepracowanych godzin.
Przykład:
Pracownik został wezwany do wykonywania zadań pracowniczych w dwie soboty, będące dniami wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W jedną z nich świadczył pracę przez 3 godziny, w drugą zaś - przez 8. Zarówno za jedną jak i za drugą należy mu się dzień wolny. Łącznie zatem, do końca okresu rozliczeniowego powinien otrzymać 2 takie dni.
Wynagrodzenie za pracę w sobotę, ale nie za dzień wolny
Jeśli pracownik został wezwany do pracy w 6-tym dniu tygodnia i dostał w zamian inny dzień wolny, to za pracę w tym dniu, mimo iż pracodawca oddaje mu dzień wolny, trzeba również zapłacić. Za każdą wykonaną pracę przysługuje bowiem wynagrodzenie.
Ale uwaga! Pracodawca nie płaci za dzień wolny udzielony w zamian za taką pracę - nie ma bowiem przepisu, który kazałby płacić za odpoczynek w tej sytuacji. Miesięczne wynagrodzenie pracownika nie ulegnie zatem zmianie, jeśli praca w sobotę odbywa się w tym samym miesiącu, w którym udzielany jest w zamian dzień wolny.
Przykład:
Pracownik w czerwcu 2009 r. został wezwany na 8 godzin do pracy w dniu wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. W czerwcu pracodawca oddał mu dzień wolny w zamian za tę pracę. Pracownik przepracował zatem tyle godzin ile wynika z obowiązującego go w tym miesiącu wymiaru - miał zaplanowanych 168 godzin, potem pracodawca dodał mu jeszcze 8 godzin pracy i oddając dzień wolny - te 8 godzin zabrał. Pracownik otrzyma zatem w czerwcu normalne miesięczne wynagrodzenie. Jeśli zdarzy się tak, że praca w sobotę była wymiarowo niższa niż zaplanowana w dniu wolnym za nią udzielonym – pracodawca zapłaci za niedobór.
oprac. : KadryOnline