Czy praca biurowa jest dopuszczalna w święta?
2009-07-31 14:28
Przeczytaj także: Wolne za święto dla pracownika zatrudnionego w trakcie miesiąca
Stosownie do art. 15110 K.p., praca w niedziele i święta jest dozwolona:- w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- w ruchu ciągłym,
- przy pracy zmianowej,
- przy niezbędnych remontach,
- w transporcie i w komunikacji,
- w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
- przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
- w rolnictwie i hodowli,
- przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności chodzi tu m.in. o zakłady świadczące usługi dla ludności, gastronomię, zakłady opieki zdrowotnej czy też zakłady prowadzące działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy uznać, że szef firmy, o której mowa we wstępie, ma bez wątpienia prawo zobowiązać do pracy w dni świąteczne personel fizyczny, zatrudniony w systemie trzyzmianowym i w ruchu ciągłym. Nie oznacza to jednak, że obowiązek świadczenia pracy w święta może zostać rozciągnięty na całą załogę.
Jeżeli chodzi bowiem o pracowników biurowych, to w ich przypadku sytuacja wygląda inaczej-pracodawca nie może zlecić im wykonywania obowiązków służbowych w święta i to nawet wówczas, gdy formalnie są oni pracownikami produkcji. Prace o charakterze biurowym nie są bowiem wymienione w katalogu prac, których świadczenie dopuszczalne jest w dni świąteczne.
W myśl art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, pracodawca nie może zatem zobligować administracji firmy do pracy w następujące dni świąteczne:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl