Prawo farmaceutyczne a swoboda przedsiębiorczości
2009-07-29 14:01
W dniu 19 maja 2009 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej: "ETS") wydał w sprawach połączonych do sygnatury C-171/07 i C-172/07 wyrok, w którym dokonał interpretacji ograniczeń od swobody przedsiębiorczości wskazanych w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską (dalej: "TWE") w odniesieniu do możliwości tworzenia aptek.
Przeczytaj także: Apteki dla aptekarzy?
Zaistniały spór powstał w związku z holenderską apteką internetową DocMorris. DocMorris NV razem z przedsiębiorstwem Celesio AG (przedsiębiorstwem zajmującym się obrotem lekami) zamierzały utworzyć pierwszą w Niemczech sieć aptek, na podobieństwo funkcjonujących dotychczas w innych krajach Unii Europejskiej. Niemieckie ministerstwo zdrowia zezwoliło na prowadzenie działalności, decyzję ministerstwa zaskarżył jednak niemiecki związek aptekarzy. Wówczas sąd właściwy do rozstrzygnięcia sprawy zwrócił się do ETS o wyjaśnienie, czy niemieckie przepisy wskazujące na zakaz prowadzenia aptek przez niefarmaceutów stoją w sprzeczności z zagwarantowaną w art. 43 TWE swobodą przedsiębiorczości, obejmującą również swobodę zakładania filii przedsiębiorstw na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.W świetle TWE wszelkie ograniczenia swobody przedsiębiorczości obywateli jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego są zakazane (art. 43 TWE), jednakże wskazany przepis nie przesądza o zastosowaniu przepisów przewidujących szczególne traktowanie cudzoziemców, uzasadnione względami: porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego lub zdrowia publicznego (na mocy art. 46 TWE).
W związku z powyższym wnioskujemy, że ograniczenia swobody przedsiębiorczości mogą być uzasadnione nadrzędnymi względami interesu ogólnego. Ponieważ ochrona zdrowia publicznego znajduje się pośród nadrzędnych względów interesu ogólnego, jak wskazuje brzmienie przepisów - państwa członkowskie mogą wymagać, by leki rozprowadzane były wyłącznie przez farmaceutów
We wskazanej sprawie ETS orzekł, że podmioty niebędące farmaceutami (a więc nie mające z definicji wykształcenia równego farmaceutom), nie mogą prowadzić aptek. Zdaniem ETS wymienione działanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. ETS uznał zgodność z prawem unijnym przepisów niemieckich, przewidujących zakaz prowadzenia aptek przez niefarmaceutów, jako że w postępowaniu nie wskazano mniej restrykcyjnych niż taki zakaz środków, który pozwoliłby na równie skuteczne zagwarantowanie jakości zaopatrzenia społeczeństwa w leki.
W świetle polskiego prawa jedynym ograniczeniem w tworzeniu sieci aptek są przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2001 r., Nr 126, poz. 1381 ze zm.) wykluczające wydanie zezwolenia, jeśli podmiot ubiegający się o nie zajmuje się hurtową dystrybucją leków lub prowadzi na terenie danego województwa więcej niż 1% z liczby ogólnodostępnych aptek. W świetle przepisów unijnych i omawianego orzeczenia, dodatkową granicą swobody przedsiębiorczości jest ochrona zdrowia publicznego, o czym powinni pamiętać wszyscy planujący otworzenie własnej apteki.
Przeczytaj także:
Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązków wobec fiskusa
Więcej na ten temat:
apteki internetowe, apteki, bariery przedsiębiorczości, prawo farmaceutyczne, swoboda działalności gospodarczej