eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyKodeks pracy: choroby zawodowe - zmiany

Kodeks pracy: choroby zawodowe - zmiany

2009-07-28 14:13

Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy rok na zmianę przepisów dotyczących chorób zawodowych. Zmiany w Kodeksie pracy, które uchwalono na ostatnią chwilę, weszły w życie 3 lipca 2009 r.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie pracy

Konieczność zmian w Kodeksie pracy wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany w czerwcu 2008 r. (sygn. P 23/07). Trybunał orzekł, że art. 237 § 1 pkt 2 i 3 Kodeksu pracy jest niezgodny z Konstytucją. Tym samym również rozporządzenie wydane na jego podstawie powinno ulec zmianie. Na zmianę przepisów Sejm miał 12 miesięcy.

Zmiany, które nastąpią w przepisach wprowadzą do Kodeksu pracy zasadnicze rozwiązania, dotyczące problematyki chorób zawodowych, które w obecnym stanie prawnym regulowane są przez rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych (w dniu 3 lipca utraciło ono moc obowiązującą, ale MPiPS przygotowało już projekt nowego rozporządzenia).

Do Kodeksu pracy zostanie wprowadzona definicja choroby zawodowej. Jak wynika z uzasadnienia do ustawy, została ona sformułowana w sposób analogiczny do definicji wypracowanej w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych i potwierdzonej orzecznictwem. I tak, za chorobę zawodową uważana będzie choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych. Przesłanką będzie to, czy warunki pracy uzasadniają co najmniej wysokie prawdopodobieństwo, że choroba została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu pracy rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.

Rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do zgłoszenia choroby zawodowej. Obowiązek taki będzie miał również lekarz dentysta. Jeśli podczas wykonywania zawodu poweźmie podejrzenia choroby zawodowej, zgodnie z art. 235 § 21 K.p. nałożony zostanie obowiązek skierowania na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo braku podstaw do jej rozpoznania. Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może również dokonać pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną. Do Kodeksu pracy zostanie wprowadzony również przepis, na mocy którego protokół powypadkowy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową należy przechowywać przez 10 lat.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 22.5.2009 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 99 poz. 825),
  • wyrok z 19.6.2008 r., sygn. akt P 23/07.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: