Ochrona znaku towarowego za granicą
2009-07-23 12:37
Przeczytaj także: Kolor jako znak towarowy
W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać w szczególności zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia skutków niedozwolonych działań, naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych. Sąd, na wniosek uprawnionego, może orzec również o wyrobach, ich opakowaniach, materiałach reklamowych i innych przedmiotach bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji. W szczególności sąd może orzec ich zniszczenie lub zaliczenie na poczet odszkodowania.
Niezależnie od powyższego, w przypadku, gdy znak towarowy jest zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP przedsiębiorca może dochodzić ochrony przysługujących praw na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117). W art. 120 ust. 3 pkt 3 zdefiniowano pojęcie znaku towarowego podrobionego tzn. znaku identycznego do tego już objętego ochroną lub takiego, który nie może być odróżniony w zwykłych warunkach obrotu od znaku zarejestrowanego, dla towarów objętych prawem ochronnym. W takim przypadku właściciel prawnie chronionego znaku towarowego na drodze sądowej może w szczególności oprotestować wszystkie znaki konkurencji, które uważa za identyczne lub zbyt podobne do swojego bądź dochodzić odszkodowania. Ponadto ochronie zarejestrowanych znaków towarowych służą przepisy karne. Na dwa lata pozbawienia wolności może zostać skazana osoba, która oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami.
Mając na względzie fakt, że sprawy związane ze znakami towarowymi mają skomplikowany charakter i może zachodzić konieczność zastosowania aktów prawnych Wspólnoty Europejskiej lub uregulowań międzynarodowych, takie przypadki powinny być rozpatrywane indywidualnie.
Przeczytaj także:
Wspólnotowy znak towarowy i jego ochrona
1 2
Więcej na ten temat:
znak towarowy firmy, znak firmowy, oznakowanie opakowań, logotyp, oznakowanie towarów