Obowiązek elektronicznego rozliczenia z ZUS
2009-07-16 13:52
Przeczytaj także: Elektroniczny podpis: fakty i mity
W praktyce bezpieczny e-podpis służy do komunikacji nie tylko z ZUS, ale także ze wszystkimi urzędami, które dysponują e-skrzynkami, w tym na następujących płaszczyznach: e-zdrowie, e-deklaracje, e-faktura, e-KRS, e-GIODO, przesyłanie danych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) oraz w bieżącym kontakcie z urzędami administracji publicznej.
Po 21 lipca 2009 roku jedyną możliwością zdobycia podpisu kwalifikowanego oraz certyfikatu i urządzenia do składania podpisu będzie zawarcie w tym celu umowy z podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne. Na polskim rynku funkcjonują obecnie trzy podmioty, które świadczą usługi certyfikacyjne. Są nimi Krajowa Izba Rozliczeniowa, Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum oraz Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM. Średni koszt wydania e-podpisu to około 200-400 złotych, koszt odnowienia e-podpisu (raz na rok) to około 50 złotych, a koszt urządzenia do składania cyfrowych podpisów to 230-450 złotych - zależnie od rodzaju sprzętu i dodatkowych funkcji.
Podpis ma z pewnością swoich sympatyków, jak i sceptyków - wśród tych ostatnich najwięcej jest małych firm oraz przedsiębiorców, dla których sporym wydatkiem jest uzyskanie e-podpisu czy przedłużenie jego ważności. Na optymistyczny wydźwięk postulatu nowoczesności i postępu, związanego z funkcjonowaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego, z pewnością negatywnie wpłynie informacja, że już jutro - 16 lipca 2009 r. odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy uprawniającej ZUS do bezpłatnego wydawania zarówno firmom, jak i osobom prywatnym tzw. zaufanego profilu na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (tzw. ePUAP). Jeśli przepisy wejdą w życie (a więc przewidywalnie w II kwartale 2010 r.), wygaśnie obowiązek podpisywania dokumentów bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Przeczytaj także:
Certyfikaty ZUS dla lekarzy tracą ważność
1 2