Jak nabyć prawa patentowe?
2009-07-09 12:12
Przeczytaj także: Wzrośnie opłata za zgłoszenie patentowe
Podmiot starający się o uzyskanie patentu o poszerzonej ochronie terytorialnej może skierować swój wniosek do odpowiedniego urzędu własności przemysłowej lub też innego organu wskazanego przez umawiające się państwa (w Polsce jest nim Urząd Patentowy RP) albo specjalizującego się w przyznawaniu patentów europejskich Europejskiego Urzędu Patentowego w Monachium lub jego oddziału w Hadze.
Możliwość dokonania wyboru dopuszcza art. 75 Konwencji Monachijskiej, jednak z dwoma następującymi wyjątkami:
- ustawodawstwo danego państwa zezwala na dokonanie europejskiego zgłoszenia patentowego przed organem krajowym oraz
- jeśli nie jest to zgłoszenie należące do grupy zgłoszeń które mogą być dokonywane wyłącznie przed Europejskim Urzędem Patentowym (art. 76 Konwencji Monachijskiej).
W przypadku dokonywania przez polskie podmioty powyższych zgłoszeń w Urzędzie Patentowym RP nie znajduje zastosowania przytaczany już art. 40 prawa własności intelektualnej. Po wyczerpaniu powyższego zakresu dokonywanie dodatkowego zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym nie jest już wymagane. Dość istotna kwestia wymagającą uwagi jest fakt, iż wynalazek uzyskujący ochronę patentowa na terytorium danego państwa UE będzie chroniony zgodnie z zasadami materialnego prawa wynalazczego tego kraju.
![Startup a ochrona własności intelektualnej. O czym pamiętać? [© MK-Photo - Fotolia.com] Startup a ochrona własności intelektualnej. O czym pamiętać?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/start-up/Startup-a-ochrona-wlasnosci-intelektualnej-O-czym-pamietac-260895-150x100crop.jpg)
1 2
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Prawo
-
Bezpieczne wakacje dziecka: co każdy rodzic musi wiedzieć przed kolonią lub obozem letnim
-
Paszport tymczasowy - jak szybko wyrobić paszport przed wyjazdem za granicę
-
Scott Polska ukarany przez UOKiK. Zakaz e-sprzedaży rowerów kosztował ponad 4 mln zł
-
Due diligence w M&A – co ujawnia i dlaczego jest kluczowe?