eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop wypoczynkowy po macierzyńskim a wniosek urlopowy

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim a wniosek urlopowy

2009-07-14 13:58

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wyrok SN z 20 sierpnia 2001 r., I PKN 590/00

Przeczytaj także: Urlop pracownika a dodatkowa praca

Stan faktyczny: Agnieszka K.-B. w czasie ciąży była na zwolnieniu lekarskim, a potem na urlopie macierzyńskim. W tym czasie dwukrotnie rozmawiała z kadrową na temat wykorzystania przysługującego jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Pracowica nie składała jednak formalnego wniosku o udzielenie tego urlopu.

Gdy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego Agnieszka K.-B. nie stawiła się w pracy została zwolniona w trybie dyscyplinarnym. Pracownica odwołała się do sądu pracy, twierdząc, że była nieobecna w pracy, ponieważ korzystała z urlopu wypoczynkowego. Tymczasem, zdaniem pracodawcy, tak nie było, bowiem pracownica nie złożyła pisemnego wniosku urlopowego i nie otrzymała jego akceptacji, czym naruszyłam obowiązującą w firmie procedurę udzielani urlopów wypoczynkowych.

Uzasadnienie SN:
Sąd Najwyższy uwzględnił racje pracownicy. Zgodnie z art. 163 § 3 kp na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jest to wyjątek od zasady, iż pracodawca nie jest związany wnioskiem urlopowym pracownika.

Pracownica chcąc skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim powinna złożyć wniosek urlopowy w takiej formie, jaka jest przyjęta u pracodawcy. Pracodawca Agnieszki K.-B. wprawdzie formalnie ustalił zaś, że:
  • wnioski urlopowe należy składać na piśmie i
  • tylko pracodawca może je akceptować,
jednak stosowana u niego praktyka była inna. Zgody na wykorzystanie urlopu często udzielała bowiem pracownikom również kadrowa, nie wymagając przy tym zachowania ustalonej formy pisemnego wniosku urlopowego.

A zatem - zdaniem Sądu Najwyższego - Agnieszka K.-B. mogła uznać, że dwukrotna rozmowa z kadrową o możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego oznaczała udzielenie pracownicy urlopu w tym terminie.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
Przeczytaj także: Wniosek o urlop e-mailem? Wniosek o urlop e-mailem?

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: