Odszkodowanie dla pracownika przywróconego do pracy?
2009-07-11 07:27
Przeczytaj także: Przywrócenie do pracy na nieistniejące stanowisko
Sąd rozstrzygnął w ten sposób kwestię przywrócenia pracownika do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy oraz podjęcia przez niego pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku. Powstała wątpliwość, czy w takim przypadku pracownik nabywa prawo do dochodzenia odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?Jakie pieniądze dla pracownika przywróconego do pracy? Przypomnijmy, że zgodnie z art. 300 kp w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Natomiast przepisy art. 47 kp stanowią, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc.
Jeśli zaś umowę o pracę rozwiązano z:
- pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (art. 39 kp) albo
-
pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego,
wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.
Podstawa prawna:
- Uchwała składu 7 sędziów SN z 18 czerwca 2009 r. (sygn. akt I PZP 2/09).
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie