eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyBHP w firmie: narażenie na azbest

BHP w firmie: narażenie na azbest

2009-06-29 11:07

Przeczytaj także: BHP na budowie: warunki socjalne i higieniczne


Odzież, obuwie oraz środki ochrony indywidualnej

Pracownicy stykający się z azbestem powinni zostać wyposażeni w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej właściwe do poziomu narażenia oraz zapobiegające odpowiednio stykaniu się ciała z pyłami azbestu i ich wdychaniu.
Materiał, z którego wykonana jest odzież, powinien uniemożliwiać przenikanie pyłu azbestu i nie sprawiać kłopotu w czyszczeniu. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby rękawy w nadgarstkach i nogawki spodni w kostkach szczelnie przylegały do ciała (§ 11 ust. 1-2 rozporządzenia).

Po zakończeniu pracy w warunkach narażenia na działanie pyłu azbestu szef musi zapewnić, aby odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej były (§ 14 ust. 1 rozporządzenia):
  • oczyszczone z pyłu azbestu wysoko skutecznymi urządzeniami filtracyjno-wentylacyjnymi lub na mokro w sposób uniemożliwiający uwalnianie się pyłu do środowiska pracy lub do środowiska naturalnego,
  • przechowywane wyłącznie w wyznaczonym miejscu, w sposób wykluczający kontakt z własną odzieżą pracowników.

Niedopuszczalne jest używanie odzieży, obuwia oraz środków ochrony indywidualnej poza miejscem pracy. Odzież zanieczyszczona pyłem azbestu przeznaczona do prania powinna być pakowana i oznakowana w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (§ 14 ust. 2-3 rozporządzenia).

Zakończenie prac

Zakończenie prac związanych z zabezpieczaniem wyrobów albo usuwaniem wyrobów lub innych materiałów zawierających azbest wiąże się z koniecznością uprzątnięcia terenu z odpadów zawierających azbest oraz oczyszczenia z pyłu azbestu w taki sposób, aby uniemożliwić ich emisję do środowiska. Stanowiska pracy, drogi komunikacyjne oraz maszyny i urządzenia powinny być czyszczone pod koniec każdej zmiany roboczej.

Czynności, o których mowa powyżej, powinny być wykonywane z maksymalną starannością, z wykorzystaniem podciśnieniowego sprzętu filtracyjno-wentylacyjnego zaopatrzonego w wysoko skuteczne filtry lub metodą czyszczenia na mokro. Absolutnie zabronione jest ręczne zamiatanie na sucho albo czyszczenie pomieszczeń oraz środków i narzędzi pracy przy użyciu sprężonego powietrza (§15 ust. 1-3 rozporządzenia).

Pył azbestu gromadzony w elementach filtracyjnych sprzętu należy usuwać regularnie, zachowując przy tym niezbędne środki ostrożności oraz stosując odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej. Filtry włókninowe wymienia się zgodnie z instrukcją użytkowania sprzętu. Zużyte filtry należy usunąć, pakując je do szczelnych worków i postępując z nimi tak, jak z innymi odpadami zawierającymi azbest. Regenerowanie filtrów jest niedopuszczalne.

Worki zamontowane w urządzeniach odpylających, w których gromadzony jest pył azbestu, powinny być przeznaczone do jednorazowego użytku (§16 ust. 1-2 rozporządzenia).

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: