Usunięcie pojazdu z drogi na parking strzeżony - wyrok TK
2009-05-28 11:45
Trybunał Konstytucyjny (dalej "TK") orzekł, że przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.1997 r. Nr 98 poz. 602 z późn. zm.), określające warunki przechowywania na parkingach strzeżonych pojazdów usuniętych z dróg, są zgodne z konstytucją.
Przeczytaj także: Prawo o ruchu drogowym: nowelizacja ustawy
Wyrok TK w przedmiotowej sprawie dotyczy przepisów, z których wynika, że:- pojazd usunięty w przypadku m.in. pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu i nieodebrany z parkingu strzeżonego przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Analogicznie sytuacja kształtuje się w przypadku, gdy pojazdem kierowała osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Po bezskutecznym upływie wskazanych w ustawie 6 miesięcy własność pojazdu, uznanego wówczas za porzucony, przechodzi na rzecz Skarbu Państwa z mocy prawa;
- wydanie pojazdu osobie uprawnionej następuje po okazaniu dowodu uiszczenia stosownej opłaty.
Wszystkie sądy uważały, iż pozew o zapłatę spółka będąca właścicielem parkingu powinna skierować przeciwko właścicielom pojazdów, które zostały usunięte z dróg i przechowywane na parkingu należącym do zainteresowanej w sprawie spółki, a nie przeciwko Skarbowi Państwa. TK stwierdził, że zaskarżone przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym zostały zredagowane z wystarczającą precyzją i nie budzą wątpliwości interpretacyjnych. Kwestionowane przepisy nie dotyczą bezpośrednio statusu podmiotów prowadzących parkingi, na które usuwane są pojazdy i nie ograniczają w żaden sposób wolności gospodarczej tych podmiotów.
Podsumowując wyrok TK, należy stwierdzić, że wszelkie koszty związane z przechowywaniem na strzeżonych parkingach pojazdów usuniętych z dróg obciążają właściciela usuniętego pojazdu, włączając w to sytuację, kiedy pojazd został nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, stając się tym samym własnością Skarbu Państwa.
Przeczytaj także:
Punkty karne 2023. Sprawdź taryfikator
Więcej na ten temat:
kodeks drogowy, przepisy ruchu drogowego, usunięcie pojazdu z drogi, prawo o ruchu drogowym