Gminne drogi publiczne a odszkodowania za grunty
2009-05-27 13:34
Przeczytaj także: Otrzymane odszkodowanie a podatek dochodowy
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:- ustawa Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, nakładające na gminę obowiązek wypłaty odszkodowań za grunty zajęte pod budowę gminnych dróg są zgodne z konstytucją,
- przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości zajmowanych pod budowę dróg nie są sprzeczne z konstytucją.
TK w argumentacji wyroku wskazał, że brak jest dowodów na to, iż obowiązek wypłaty odszkodowania powoduje oczywistą dysproporcję między zakresem zadań gmin a poziomem ich dochodów. Po pierwsze ustawodawca odroczył do 31 grudnia 2000 r. termin składania przez właścicieli wniosków odszkodowawczych, co miało na celu umożliwienie gminie wygospodarowania środków na odszkodowania. Po drugie postanowił, że roszczenie odszkodowawcze wygasa po 31 grudnia 2005 r. Zatem gminy miały wystarczająco długi okres od 1999 r. do 2005 r. - na zaplanowanie w budżetach na poszczególne lata środków potrzebnych na realizację tego zadania.
Wyrok TK oznacza dla Rady Miasta Legionowo jak i wielu innych gmin w Polsce ogromne trudności finansowe, bowiem będą one musiały znaleźć środki finansowe na zapłatę należnych odszkodowań za grunty zajęte pod gminne drogi publiczne.
![Od służebności przesyłu nie zapłacisz podatku [© pixabay.com] Od służebności przesyłu nie zapłacisz podatku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przychody-podatkowe/Od-sluzebnosci-przesylu-nie-zaplacisz-podatku-236661-150x100crop.jpg)