Odpowiedzialność dyscyplinarna a Karta Nauczyciela
2009-05-30 12:22
Przeczytaj także: Ocena pracy nauczyciela
Co istotne, w szczególnie uzasadnionych przypadkach do zawieszenia może dojść jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Zarówno zawieszenie fakultatywne, jak i obligatoryjne nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że przeciwko nauczycielowi toczy się jeszcze postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.
Warto tu wspomnieć, że w okresie zawieszenia (począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym doszło do zawieszenia) wynagrodzenie nauczyciela może ulec ograniczeniu. Zawieszonemu nie przysługują żadne dodatki do wynagrodzenia, ani też wynagrodzenie za nadgodziny.
Jeżeli w wyniku postępowania dyscyplinarnego okaże się, że nauczycielowi nie można przypisać winy, przysługuje mu prawo do otrzymania zwrotu zatrzymanych kwot wynagrodzenia.
Zatarcie kary
Każda z przewidzianych w ustawie kar dyscyplinarnych, z wyjątkiem wydalenia z zawodu nauczycielskiego, podlega zatarciu, a odpis orzeczenia o ukaraniu, który dołącza się do akt osobowych nauczyciela- zniszczeniu. Obowiązek w tym zakresie spoczywa na barkach dyrektora szkoły oraz organu ją prowadzącego. Zatarcie kary następuje po upływie 3 lat od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ukaraniu (art. 82 ustawy).
W przypadku wydalenia z zawodu połączonego z trzyletnim zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim okres, po którym kara zostaje #8222;wymazana” jest dłuższy i wynosi 6 lat.
Jeżeli w okresie przed zatarciem kary dyscyplinarnej nauczyciel zostanie ponownie ukarany dyscyplinarnie, terminy, o których mowa powyżej, liczy się od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ponownym ukaraniu.
WAŻNE!
Nie należy zapominać, że odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli nie wyklucza możliwości ponoszenia przez nich odpowiedzialności porządkowej na zasadach wynikających wprost z przepisów Kodeksu pracy. I tak, za nieprzestrzeganie przez nauczyciela ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów bhp, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności, przełożony może ukarać go (art. 108 K.p.):
- karą upomnienia,
- karą nagany.
Nieprzestrzeganie przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do niej w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w godzinach pracy może zaowocować także nałożeniem kary pieniężnej.
![Zatrudnianie nauczyciela: umowa na czas określony [© fotogestoeber - Fotolia.com] Zatrudnianie nauczyciela: umowa na czas określony](https://s3.egospodarka.pl/grafika/nauczyciel/Zatrudnianie-nauczyciela-umowa-na-czas-okreslony-5tvaz6.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl