eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneTermin przechowywania pism procesowych

Termin przechowywania pism procesowych

2009-05-16 00:10

Termin przechowywania pism procesowych

© fot. mat. prasowe

W 2006 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 73 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jest niezgodny z Konstytucją RP w zakresie, w jakim ustanawia siedmiodniowy termin przechowywania pisma procesowego i nie wymaga ponawiania zawiadomienia adresata o złożeniu tego pisma.

Przeczytaj także: Rewolucyjne zmiany w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Dopiero w 2009 r. przepis ten został dostosowany do wyroku TK. Przed nowelizacją istniała niepewność prawna, jak ustalać termin na odebranie pisma z sądu po wyroku Trybunału.

Uwaga!
W wielu życiowych sytuacjach podatnikowi nie opłaca się odbierać natychmiast pisma z WSA. Warto to zrobić w ostatnim możliwym dniu. Po odbiorze trzeba wykonać czynności wymagane przez WSA (np. związane z wezwaniem do usunięcia w krótkim terminie wad pisma złożonego wcześniej w WSA).

W firmie osoba odpowiedzialna za prowadzenie sprawy przed WSA może być na urlopie, zwolnieniu lekarskim albo zwyczajnie mieć dużo pracy związanej np. z przygotowaniem dokumentacji przetargowej lub oferty handlowej.

fot. mat. prasowe


Podstawa prawna
  • Ustawa z 12 lutego 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 53 poz. 433).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

oprac. : Joanna Brutkowska / Płace w firmie Płace w firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: