Służba cywilna - nowe przepisy
2009-05-07 11:25
Przeczytaj także: Nowe zasady wynagradzania w służbie cywilnej
W przypadku ponownego zatrudnienia w służbie cywilnej osoby, która w przeszłości była urzędnikiem tej służby, stosunek pracy nawiązuje się od razu na podstawie mianowania. Nie dotyczy to jednak pracowników, z którymi ustanie stosunku pracy nastąpiło m.in. w związku z:
- odmową złożenia ślubowania,
- dwukrotną, następującą po sobie, negatywną oceną pracy,
- utratą nieposzlakowanej opinii,
- orzeczeniem kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby cywilnej.
- Nowością obecnej regulacji jest również definicja osoby podejmującej po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej.
Dotychczas osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej były zatrudniane na podstawie umowy na czas określony maksymalnie na okres 3 lat, z możliwością wcześniejszej zmiany rodzaju umowy na bezterminową na podstawie umotywowanego wniosku bezpośredniego przełożonego, nie wcześniej jednak niż po roku pracy.
Służba przygotowawcza
Nowa ustawa wprowadziła obligatoryjność służby przygotowawczej dla osób, które podejmują po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej. Służba ta ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie nowego pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych, kończy się egzaminem i obecnie trwa nie dłużej niż 4 miesiące i musi zakończyć się nie później niż z upływem 8 miesięcy od podjęcia pracy przez pracownika. Ze służby są zwolnieni absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz pracownicy, których wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych na podstawie umotywowanego wniosku osoby kierującej komórką organizacyjną. Mimo zwolnienia ze służby przygotowawczej osoby te muszą jednak zdać egzamin. Dotychczas obowiązująca ustawa o służbie cywilnej uzależniała odbycie przez pracownika służby przygotowawczej od uznania dyrektora generalnego urzędu. Dyrektor mógł skierować nowego pracownika do służby jeżeli jego wiedza i doświadczenie uzasadniały konieczność takiego szkolenia. Ponadto służba trwała nie dłużej niż 3 miesiące.
Oceny członków korpusu służby cywilnej
Nowością obecnej regulacji jest również wprowadzenie pierwszej oceny pracownika, który po raz pierwszy podjął pracę w służbie cywilnej. Ocenę przeprowadza bezpośredni przełożony pracownika w porozumieniu z kierującym komórką organizacyjną, w której jest zatrudniony pracownik, nie wcześniej niż po upływie 8 miesięcy od nawiązania stosunku pracy i nie później niż miesiąc przed upływem okresu, na który została zawarta umowa o pracę ocenianego. Ocena ta stanowi podstawę do zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas nieokreślony (w przypadku pozytywnej) lub do podjęcia decyzji o niezawieraniu z ocenionym umowy o pracę na czas nieokreślony albo o rozwiązanie umowy o pracę na czas określony (w przypadku negatywnej). Pierwszej ocenie nie podlega natomiast absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, który złożył wniosek o mianowanie w służbie cywilnej.
Natomiast ocenom okresowym podlegali do tej pory jedynie urzędnicy służby cywilnej nie rzadziej niż raz na 24 miesiące i nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Obecnie obowiązek dokonywania ocen okresowych został rozszerzony na pracowników służby cywilnej zatrudnionych na podstawie umowy na czas nieokreślony. Oceny mają być sporządzane co 24 miesiące.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. nr 227, poz. 1505)
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline