eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeJednostki uczestnictwa: zbywanie i odkupywanie

Jednostki uczestnictwa: zbywanie i odkupywanie

2009-05-05 14:07

Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy informuje o rozporządzeniu Ministra Finansów ws. postępowania podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa oraz tytułów uczestnictwa.

Przeczytaj także: U maklera i w banku

W dniu 6 maja 2009 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie postępowania podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa oraz tytułów uczestnictwa (dalej zwane: "Rozporządzeniem").

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych oraz inny podmiot za zezwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: "podmioty") są obowiązane prowadzić działalność w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych, funduszy inwestycyjnych otwartych w sposób rzetelny i profesjonalny, zgodnie z zasadami uczciwego obrotu oraz ze szczególnym uwzględnieniem interesu klientów i uczestników tych funduszy. Rozporządzenie określa tryb i warunki postępowania w ww. zakresie oraz w zakresie doradztwa inwestycyjnego.

Rozporządzenie reguluje m.in. kwestię promocji świadczonych usług oraz kontaktów z klientami, nakładając na podmioty obowiązek rzetelnej, niewprowadzającej w błąd informacji i reklamy. Co istotne, nie może ona w swojej treści nawiązywać do organu nadzorującego w sposób, który mógłby powodować przypuszczenia, że organ rekomenduje usługę lub produkt oferowany przez podmiot.

W zakresie prowadzenia działalności pośrednictwa podmioty muszą ustalić i wdrożyć wewnętrzny regulamin określający sposób i warunki prowadzenia działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa. Rozporządzenie określa 12 elementów, które muszą wchodzić w skład takiego systemu (np. sposób identyfikacji klientów, sposób przekazywania klientom informacji, zasady rozpatrywania skarg i reklamacji).

Podmioty powinny ponadto wprowadzić system kontroli wewnętrznej mający zapobiegać łamaniu prawa oraz regulaminu i procedur wewnętrznych przyjętych przez dany podmiot. Podmioty są również zobowiązane prowadzić swoją działalność tak, by unikać konfliktu interesów. Pojęcie konfliktu interesów zostało szczegółowo zdefiniowane w Rozporządzeniu.

Jeśli chodzi o świadczenie doradztwa inwestycyjnego i wydawanie rekomendacji w jego ramach, powinno ono uwzględniać potrzeby i sytuację klienta w szczególności:
  • realizować cele inwestycyjne danego klienta;
  • nie być związane z ryzykiem, którego poziom przekraczałby możliwości inwestycyjne klienta;
  • mieć charakter pozwalający na jego zrozumienie i dokonanie oceny ryzyka z nim związanego przez klienta, biorąc pod uwagę posiadane przez niego doświadczenie
    i wiedzę;
  • uwzględniać sytuację finansową klienta.

Podmioty świadczące usługi w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa lub tytułów uczestnictwa funduszy przed dniem wejścia w życie Rozporządzenia są obowiązane dostosować prowadzoną działalność do wymogów określonych w Rozporządzeniu w terminie do dnia 13 lipca 2009 r.
Przeczytaj także: Pieniądze w zasięgu ręki Pieniądze w zasięgu ręki

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: