Kilka roszczeń pracowników w jednym wyroku
2009-04-30 13:41
Jeśli pracownik będzie dochodził kilku roszczeń, sąd w trzyosobowym składzie może rozstrzygnąć wszystkie te roszczenia bez potrzeby wyłączania ich do oddzielnego postępowania. Taka możliwość wystąpi także wówczas, gdy tylko jedno z dochodzonych roszczeń powinno zostać rozstrzygnięte w tym poszerzonym składzie - orzekł 20 marca 2009 r. Sąd Najwyższy.
Przeczytaj także: Pracodawcy mogą się bronić przed roszczeniami pracowników
Sąd Najwyższy rozstrzygnął w ten sposób problem możliwości rozpoznania kilku żądań w ramach jednego pozwu. Powódka zgłosiła cztery żądania do rozpoznania przez sąd w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, przy czym trzy roszczenia spośród zgłoszonych podlegają rozpoznaniu w składzie jednego sędziego. W takiej sytuacji powstała wątpliwość, czy rozstrzygnięcie w jednym wyroku skutkuje powstaniem nieważności postępowania w tej części.Zdaniem SN łączenie roszczeń czy możliwość przekształcenia pozwu wpływa na przyspieszenie postępowania. Należy pamiętać, że powód może podjąć decyzję o kumulacji kilku różnych roszczeń. W takiej sytuacji sąd może, a nawet powinien rozstrzygnąć je w tzw. składzie ławniczym, tj. jednego sędziego i dwóch ławników. Realizuje to również konstytucyjną zasadę udziału obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. SN stwierdził, że w sprawach z zakresu prawa pracy sąd w składzie ławniczym może rozstrzygnąć wszystkie roszczenia pracownika nie wyłączając ich do oddzielnego postępowania.
Podstawa prawna:
- Uchwała SN z 20 marca 2009 r. (sygn. akt I PZP 8/08).
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
Przeczytaj także:
Spory o roszczenia ze stosunku pracy
oprac. : Płace w firmie
Więcej na ten temat:
roszczenia pracownika, roszczenia, spory o roszczenia ze stosunku pracy, roszczenia prawne