Sankcje finansowe w prawie ochrony środowiska
2009-04-23 13:00
Przeczytaj także: Ochrona środowiska: prawa i obowiązki przedsiębiorców
W wypadku gdy terminowe zrealizowanie przedsięwzięcia będącego podstawą odroczenia płatności usunęło przyczyny ponoszenia opłat i kar, właściwy organ orzeka w drodze decyzji o zmniejszeniu odroczonych opłat albo kar. Zmniejszenie następuje o sumę środków własnych wydatkowanych na realizację przedsięwzięcia, przy czym, jeżeli odroczenie dotyczy przedsięwzięcia służącego realizacji zadań własnych gminy, do środków własnych wlicza się także środki pochodzące z budżetu gminy. Do kwoty pozostających do zapłaty stosuje się odpowiednio przepisu III ustawy –Ordynacja podatkowa, dotyczące opłaty prolongacyjnej. Jeżeli natomiast odroczeniu podlegały opłaty albo kary wymierzone w związku ze składaniem lub magazynowaniem odpadów, prowadzonych bez uzyskania decyzji zatwierdzającej instrukcję eksploatacji środowiska odpadów, albo wymierzone za przekroczenie warunków określonych w decyzji, w razie terminowego zrealizowania przedsięwzięcia właściwy organ stwierdza umorzenie odroczonych opłat albo kar. Jeżeli natomiast odroczeniu podlegały opłaty podwyższone ponoszone w związku z wprowadzeniem ścieków do wód lib do ziemi bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego, w razie terminowego wykonania przedsięwzięcia służącego do realizacji zadań własnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych, marszałek stwierdza, w drodze decyzji, umorzenie odroczonych opłat.
W wypadku, gdy terminowe zrealizowanie przedsięwzięcia będącego podstawą odroczenia płatności nie usunęło przyczyn ponoszenia opłat lub kar, właściwy organ nakłada obowiązek uiszczenia odroczonych opłat albo kar wraz z opłatą prolongacyjną. Jeżeli jednak przedsięwzięcie będące podstawą odroczenia płatności nie zostało zrealizowane w terminie, właściwy organ zobowiązuje do uiszczenia odroczonych opłat albo kar wraz z określonymi e przepisach działu III ustawy – Ordynacja podatkowa odsetkami za zwłokę, naliczanymi za okres odroczenia. Decyzja taka może zostać wydana również przed upływem terminu odroczenia w razie stwierdzenia, ż przedsięwzięcie będące podstawą odroczenia nie jest realizowane zgodnie z harmonogramem.
fot. mat. prasowe
Powyższy tekst pochodzi z publikacji "Odpowiedzialność administracyjna w ochronie środowiska" (Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2008). Jej autor omawia i analizuje przepisy określonych aktów prawnych, które dotyczą wykonywania obowiązków względem środowiska przez przedsiębiorców i inne podmioty. Książka dostępna jest w wielu księgarniach internetowych.
oprac. : Wolters Kluwer Polska