eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyBHP w firmie: pomieszczenia i stanowiska pracy

BHP w firmie: pomieszczenia i stanowiska pracy

2009-04-27 12:40

Przeczytaj także: BHP w firmie: praca przy komputerze- podnóżek


Schody takie, a nie inne

Do pomieszczeń i stanowisk pracy znajdujących się na różnych poziomach należy zagwarantować swobodny dostęp poprzez bezpieczne dojścia stałymi schodami lub pochylniami. Nawierzchnie schodów, pomostów i pochylni nie powinny być śliskie, a w miejscach, w których może występować zaleganie pyłów - powinny być ażurowe (§ 21 ust. 1-2 rozporządzenia). Nie należy jednak zapominać, że szczegółowe wymagania dotyczące schodów itp. wynikają z przepisów techniczno-budowlanych.

Oświetlenie dzienne przede wszystkim

Co do zasady, w pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne. Jeżeli jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, firma może stosować tylko oświetlenie elektryczne. Konieczne jest tu jednak uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy (§ 25 rozporządzenia).

Ważne jest również, aby oświetlenie dzienne poszczególnych stanowisk pracy było:
  • dostosowane do rodzaju wykonywanych prac,
  • odpowiednie do wymaganej dokładności,
  • zgodne z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie.

Niezależnie od oświetlenia dziennego, pracodawca musi zagwarantować oświetlenie elektryczne o odpowiednich parametrach (§ 26 ust. 1-2 rozporządzenia). Ustawodawca określa również standardy dla firmowych okien i świetlików (§ 29 rozporządzenia).

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę dostosowaną do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania), która- o ile pozwalają na to względy technologiczne- nie może być niższa niż 14oC. Natomiast w pomieszczeniach, gdzie personel wykonuje lekką pracę fizyczną i pracę biurową, minimalna temperatura powinna wynosić 18oC (§ 30 rozporządzenia).

Pracodawca ma także obowiązek dopilnować, aby w pomieszczeniach zapewniona była wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych (§ 32 ust. 1 rozporządzenia). W tym celu może zastosować wentylację (naturalną bądź mechaniczną) lub klimatyzację.

Powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz przy zastosowaniu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia. Same urządzenia nie mogą natomiast powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy (zasada ta nie obejmuje wentylacji awaryjnej). Należy również pamiętać, aby strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie był skierowany bezpośrednio w stronę stanowiska pracy (§ 35 rozporządzenia).

Zarówno stosowanie klimatyzacji, jak i wentylacji mechanicznej rodzi po stronie pracodawcy obowiązek (§ 37 ust. 1 rozporządzenia):
  • odpowiedniej konserwacji urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych w celu niedopuszczenia do awarii,
  • stosowania środków mających na celu ograniczenie natężenia i rozprzestrzeniania się hałasu i drgań powodowanych pracą tych urządzeń.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: