eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyBHP w firmie: pomieszczenia i stanowiska pracy

BHP w firmie: pomieszczenia i stanowiska pracy

2009-04-27 12:40

Pomieszczenia oraz stanowiska pracy powinny przede wszystkim sprzyjać komfortowi zatrudnionych. Dlatego też niedopuszczalne jest np. aby na jednego pracownika przypadało mniej niż 2 mkw. wolnej powierzchni podłogi. Niebagatelne znaczenie ma również wysokość pomieszczeń oraz prawidłowe oświetlenie. Zastanówmy się, na co trzeba zwrócić uwagę organizując przestrzeń pracy.

Przeczytaj także: BHP w firmie: praca przy komputerze- podnóżek

Minimalne wymagania, jakim muszą sprostać pomieszczenia i stanowiska pracy, zostały określone dość szczegółowo w rozporządzeniu MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dalej: „rozporządzenie”.

Wymiary pomieszczeń

Zgodnie z § 19 ust. 2 rozporządzenia, każda z osób zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy (czyli tam, gdzie łączny czas przebywania danego pracownika na stanowisku pracy przekracza 4 godziny w ciągu doby) musi mieć zagwarantowane co najmniej:
  • 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia,
  • 2 m2 podłogi niezajętej przez firmowy sprzęt, urządzenia techniczne itp.

Pomieszczenia stałej pracy muszą mieć również odpowiednią wysokość, która powinna wynosić co najmniej:
  • 3 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia,
  • 3,3 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia.

Pomieszczenia stałej pracy, wolne od szkodliwych substancji, mogą być niższe niż 3 m, jeśli firma zdecyduje się na zastosowanie klimatyzacji oraz uzyska zgodę państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Nadal jednak ich wysokość nie może wynosić mniej niż:
  • 2,5 m w świetle- jeśli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia,
  • 2,5 m w świetle w pomieszczeniu usługowym lub produkcyjnym drobnej wytwórczości mieszczącym się w budynku mieszkalnym- jeżeli przy wykonywanych pracach nie występują pyły lub substancje szkodliwe dla zdrowia, hałas nie przekracza dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku w budynkach mieszkalnych, określonych w Polskich Normach, a na jednego pracownika przypada co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia,
  • 2,2 m w świetle- w dyżurce, portierni, kantorze, kiosku ulicznym, dworcowym i innym oraz w pomieszczeniu usytuowanym na antresoli otwartej do większego pomieszczenia.

Odrębne wymogi ustawodawca przewidział dla pomieszczeń pracy czasowej, których wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m w świetle (pomieszczenia wolne od czynników szkodliwych dla zdrowia) oraz 2,5 m w świetle (pomieszczenia, w których występują te czynniki).

Przepisowa podłoga

Odpowiednie wymiary pomieszczeń to jednak nie wszystko. Trzeba również zwrócić uwagę na podłogę, wobec której ustawodawca ma także ściśle określone wymagania. I tak, zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia, podłogi w pomieszczeniach powinny być przede wszystkim stabilne, równe, nieśliskie, niepylące i odporne na ścieranie oraz nacisk, a także łatwe do utrzymania w czystości.

W pomieszczeniach, w których mogą wystąpić mieszaniny wybuchowe palnych par, pyłów lub gazów z powietrzem, podłogi powinny być wykonane z takich materiałów, które nie przyczynią się do wystąpienia iskrzenia mechanicznego lub wyładowań elektrostatycznych.

Pracownicy, którzy są zatrudnieni przy pracach powodujących zamoczenie podłogi, powinni mieć zagwarantowane podesty izolujące od zimna lub wilgoci lub inne środki izolujące. Analogiczne warunki należy również zapewnić osobom pracującym w pomieszczeniach, w których podłoga wykonana jest z materiału dobrze przewodzącego ciepło.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: