Praca dla konkurencji a brak klauzuli o zakazie
2009-04-14 14:15
Przeczytaj także: Zakaz konkurencji w stosunku pracy. O czym pamiętać by był skuteczny?
Tak, chronią. Pracodawca nie pozostaje zupełnie bezbronny, nawet wówczas, gdy pracownik nie jest związany umową o zakazie konkurencji.Z zakazem czy bez – pracownik musi dbać o dobro firmy
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, chronienie jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Z jednej strony zatem pracownik ma podejmować pozytywne działania na rzecz pracodawcy, z drugiej zaś powstrzymywać się od takich działań, które godzą w jego dobro. I to właśnie ten ogólny obowiązek dbałości o dobro pracodawcy wskazuje na konieczność powstrzymywania się pracownika od prowadzenia działalności, która zagraża lub narusza uzasadniony interes pracodawcy. W sposób szczególny dotyczy to pracownika mającego dostęp do istotnych i poufnych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Możliwa nawet "dyscyplinarka"
Prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy stanowi zatem naruszenie jednego z podstawowych obowiązków pracownika i jako takie może być podstawą do wypowiedzenia mu umowy o pracę. Jeżeli zaś pracodawca wykaże, iż było to ciężkie naruszenie obowiązków może rozwiązać stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym,pracowniczych nawet jeśli pracownik jest już w okresie wypowiedzenia. Niezbędne jest jedynie udowodnienie, że pracownik podejmując dodatkowe zatrudnienie nie tylko prowadził działalność konkurencyjną, ale nie wywiązywał się z tego powodu ze swoich obowiązków i działał na szkodę pracodawcy lub dodatkowe zatrudnienie pracownika miało niekorzystny wpływ dla interesów pracodawcy (np. zmniejszenie liczby zamówień czy ograniczenie obszaru działania).
oprac. : KadryOnline