Zwolnienia grupowe: konsultacje ze związkami
2009-04-10 13:39
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: konsultacje z pracownikami
Porozumienie
Następstwem przeprowadzonych konsultacji jest zawarcie porozumienia. Konsensus powinien zostać osiągnięty w terminie nie dłuższym niż 20 dni od zawiadomienia związków o planowanym zwolnieniu grupowym (por. art. 3 ust. 1 ustawy).
Treść porozumienia obejmuje:
- zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia,
- obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem.
Jeżeli uzgodnienie treści porozumienia z wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi okazuje się niemożliwe, pracodawca ustala je z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a K.p. Przypomnijmy, reprezentatywną organizacją związkową jest organizacja związkowa:
- będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 24117 § 1 pkt 1, pod warunkiem że zrzesza ona co najmniej 7 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub
- zrzeszająca co najmniej 10 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy.
Jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia w/w wymogów, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja zrzeszająca największą liczbę pracowników.
Obowiązek informacyjny wobec rady pracowników
Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku, gdy na terenie firmy działa rada pracowników. Stosownie do postanowień ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, pracodawca zobowiązany jest informować radę pracowników o planowanych zmianach zatrudnienia (por. art. 13 ust. 1 pkt 2) oraz prowadzić w tym zakresie konsultacje (por. art. 14 ust. 1). Czy oznacza to, że konsultacje ze związkami zawodowymi lub reprezentacją pracowników są zbyteczne?
Obowiązki pracodawcy narzucone zostały przez dwa odrębne akty prawne. Dlatego też należy uznać, że zasięganie opinii rady pracowników nie zdejmuje z pracodawcy powinności w tym zakresie wobec zakładowej organizacji związkowej lub reprezentacji pracowników. W takim przypadku szef jest więc zobligowany prowadzić „podwójne” konsultacje. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby działo się to równolegle.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl