eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWypowiedzenie umowy a osiągnięcie wieku emerytalnego

Wypowiedzenie umowy a osiągnięcie wieku emerytalnego

2009-04-07 13:54

Czy w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2009 r. stwierdzającą, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić jedynej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę mogę odwołać się od wyroku Sądu I instancji zapadłego w kwietniu 2008 r., dotyczącego nieuznania roszczenia o przywrócenie do pracy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy jedynie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury?

Przeczytaj także: Wiek emerytalny a utrata pracy

Nie, na odwołanie od wyroku jest już za późno. Pracownik może natomiast wystapić do byłego pracodawcy z żądaniem wypłaty odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

1. Po pierwsze – nie wolno dyskryminować!

Podstawową zasadą prawa pracy jest niedyskryminowanie pracownika, m.in. ze względu na wiek. Została ona potwierdzona również w uchwale 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2009 r. (II PZP 13/08). W tym orzeczeniu SN stwierdził, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Pracodawca, który decyduje się zwolnić pracownika wyłącznie z tego powodu, dopuszcza się dyskryminacji. W związku z tym obecnie, jeżeli wyłącznym powodem rozwiązania umowy o pracę jest osiągnięty wiek emerytalny – należy uznać, że w rozumieniu art. 45 § 1 kp wypowiedzenie jest nieuzasadnione.

Ważne

Prawo nie działa wstecz Uchwała Sądu Najwyższego nie ma jednak wpływu na prawomocne wyroki w sprawach zwolnień pracowników. Na jej podstawie mogą być uchylane wyroki w sprawach, które jeszcze trwają, czyli tam, gdzie strona może złożyć apelację. Nowa linia SN będzie również brana pod uwagę przy wyrokach „przyszłych”.

2. Pracownik może dochodzić odszkodowania

Apelację od wyroku I instancji można wnieść w terminie 14 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem każdej ze stron. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od jego ogłoszenia, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

W sytuacji opisanej w pytaniu upłynął już termin na wniesienie apelacji od wyroku. Niemniej jednak pracownik może wciąż wystąpić o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Można zażądać odszkodowania w wysokości nie niższej niż od minimalnego wynagrodzenia, które w 2009 r. wynosi 1276 zł.

W sprawach o odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu pracownik musi wykazać, że był dyskryminowany, a następnie pracodawca musi dowieść, że kierował się obiektywnymi przesłankami. W konsekwencji pracodawca będzie musiał udowodnić, że istniały inne przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę oprócz wieku pracownika i nabycia przez niego prawa do emerytury.

Podstawa prawna:
» art. 112, art. 113, art. 183a § 1, art. 183b § 1 pkt 1, art. 183d, art. 45 § 1, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» art. 369 § 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: