eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUmowa zlecenie a okres zawarcia

Umowa zlecenie a okres zawarcia

2009-03-30 13:54

Rozważmy następujący przypadek: chcemy zatrudnić kilka osób na umowę zlecenia (część z nich będzie podlegała wszystkich składkom, a część nie, będą to ratownicy i kierowcy). Na jaki okres mogę z nimi zawrzeć taką umowę - czy może to być cały rok, np. od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r.?

Przeczytaj także: Umowa zlecenie może okazać się umową o pracę

W stosunku do umowy zlecenia nie obowiązują żadne ograniczenia co do długości okresu, na jaki może zostać zawarta.

1. Umowę zlecenia można zawrzeć na dowolnie długi czas

Umowa zlecenia nie jest umową prawa pracy, lecz umową cywilnoprawną. Nie podlega ona żadnym ograniczeniom czasowym. Oznacza to, że czas jej trwania uzależniony jest od woli stron tej umowy. Jeśli zatem strony mają zamiar zawrzeć umowę zlecenia, okres, na jaki chcą być związane tą umową, powinny zapisać w jej treści, przy czym przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują w tym względzie żadnych ograniczeń. Nie ma zatem prawnych przeciwwskazań, aby strony podpisały taką umowę na rok (np. od 1 stycznia do 31 grudnia), a nawet dłużej.

2. Należy sprawdzić, w jakich okolicznościach zleceniobiorcy mają wykonywać pracę

Jeśli umowa zlecenia ma zostać zawarta z ratownikami medycznymi i kierowcami, należy najpierw zastanowić się, czy jest to w ogóle dopuszczalne. W sytuacji, gdy osoby te mają być zobowiązane do wykonywania swoich obowiązków na rzecz zleceniodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wskazanym oraz za stosownym wynagrodzeniem, to podpisane z nimi umowy powinny mieć charakter umów pracowniczych. Powinny to być zatem umowy o pracę. Powyższe cechy są bowiem znamienne dla stosunku pracy, a co za tym idzie, stosunek charakteryzujący się takimi cechami powinien być stosunkiem pracy, nie zaś stosunkiem cywilnoprawnym. Pracodawca może więc podpisać z taki osobami umowę o pracę na okres próbny (nie dłuższy niż 3 miesiące), na czas określony (np. 1 rok) lub na czas nieokreślony.

3. Zawarcie umowy zlecenia nie może zmierzać do obejścia przepisów prawa

Jeśli jednak umowa, na podstawie której ratownicy i kierowcy mają wykonywać swoje zadania, pozbawiona jest chociaż jednej z cech charakterystycznych dla stosunku pracy, może ona być umową cywilnoprawną, np. umową zlecenia. Trzeba jednak pamiętać, iż przy ocenie możliwości zawarcia umowy cywilnoprawnej czy też konieczności zawarcia umowy o pracę ważna jest również wola stron zawierających stosunek prawny. Jeśli strony ewidentnie miały na celu zawarcie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę, liczyć się będzie ta wola. Oznacza to, że dopuszczalne będzie zawarcie takiego typu umowy, pod warunkiem jednak, iż zawarcie takiej umowy nie miało na celu tylko i wyłącznie obejścia przepisów o czasie pracy, wynikających m.in. z ustawy o zakładach opieki zdrowotnej czy też ustawy o czasie pracy kierowców. Ostateczna jednak ocena, czy w danych okolicznościach powinna zostać zawarta umowa o pracę czy zlecenia oraz czy zawierając umowę zlecenia strony nie miały na celu obejścia przepisów prawa, należy do sądu. Pracownik, z którym zamiast umowy o pracę zawarto umowę zlecenie, może bowiem wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Podstawa prawna
  • art. 22 § 1, § 11, § 12 Kodeksu pracy


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Więcej na ten temat: umowa zlecenie, praca na umowę zlecenie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: