Młodociany pracownik: najpierw badania potem umowa
2009-03-25 13:58
Przeczytaj także: Prace wzbronione młodocianym - wyjątkowa dopuszczalność
Na zlecenie szkoły…Stosownie do § 1 i 2 rozporządzenia MZiOS z 15 września 1997 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych, uczniów tych szkół oraz studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, oraz sposobu dokumentowania tych badań (Dz. U. nr 120, poz.767 ze zm.), skierowanie na badania lekarskie, mające na celu ocenę możliwości podjęcia i kontynuowania kształcenia ze względu na stan zdrowia, wydaje szkoła ponadpodstawowa, którą kończy młodociany.
Badania są przeprowadzane przez lekarzy, którzy spełniają dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, określone w trybie art. 229 § 8 pkt 4 K.p.
…i na skierowanie szefa
Fakt, że młodociany dysponuje zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do podjęcia nauki nie zdejmuje jednak z pracodawcy obowiązków w zakresie ochrony zdrowia młodocianych, nałożonych na jego barki przez K.p. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 201 § 1 K.p., młodociany pracownik podlega badaniom lekarskim (profilaktycznym):
- wstępnym,
- okresowym,
- kontrolnym
- określonym szczegółowo w przepisach rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych Kodeksem pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Wystawienie skierowania na badania profilaktyczne leży w gestii zatrudniającego młodocianego pracownika.
Jednocześnie, w myśl art. 191 § 1 K.p., o możliwości zatrudnienia młodocianego przesądza łączne spełnienie dwóch przesłanek. Mianowicie, wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:
- ukończyli co najmniej gimnazjum,
- przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
W świetle powyższego zasadne jest więc przyjąć, że zaświadczenie lekarskie uzyskane po przeprowadzeniu badania kandydata do szkoły ponadpodstawowej nie czyni zadość wymogom nałożonym przez art. 191 § 1 i art. 201 § 1 K.p.
Zatrudnienie młodocianego jest zatem możliwe dopiero po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego, wydanego w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl