Analiza spółki a zbycie akcji należących do Skarbu Państwa
2009-03-16 13:57
W dniu 10 marca 2009 r. ogłoszone zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lutego 2009 r. w sprawie analizy spółki, przeprowadzanej przed zaoferowaniem do zbycia akcji należących do Skarbu Państwa ("Rozporządzenie"). Akt wejdzie w życie z dniem 18 marca 2009 r.
Przeczytaj także: Nadzór właścicielski Skarbu Państwa - zmiany
Rozporządzenie zostało wydane w wyniku nowelizacji, dokonanej 19 grudnia 2008 r., art. 32 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu przed zaoferowaniem do zbycia akcji Skarbu Państwa w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji należy obligatoryjnie wykonać analizę mającą na celu:- ustalenie sytuacji prawnej majątku spółki oraz
- oszacowanie wartości przedsiębiorstwa.
Rozporządzenia stanowi, że ustalenie sytuacji prawnej spółki dokonywane będzie
w oparciu o wypisy z ksiąg wieczystych, wpisy w rejestrach sądowych, rejestrach zastawów, ewidencjach i rejestrach organów administracji rządowej i samorządowej, a także na podstawie dokumentacji prawnej, organizacyjnej i finansowo – księgowej spółki oraz innych dokumentów źródłowych. Rozporządzenie określa co powinno obejmować ustalenie sytuacji prawnej majątku spółki (np. wierzytelności, zobowiązania, ograniczone prawa rzeczowe, inne prawa majątkowe i niemajątkowe, stan roszczeń).
Odnośnie oszacowania wartości przedsiębiorstwa Rozporządzenie określa dopuszczalne metody wyceny z zastrzeżeniem, że wybór metody wymaga uzasadnienia.
Ustalenia stanu i perspektyw rozwoju spółki dokonuje się po przeprowadzeniu analizy ekonomiczno – finansowej oraz marketingowej, które powinny być wykonywane za okres
co najmniej ostatnich trzech lat obrotowych, a w sytuacji gdy sprawozdania finansowe nie były badane przez biegłego rewidenta, należy przeprowadzić badanie za ostatni rok obrotowy.
Oceny realizacji obowiązków wynikających z wymagań ochrony środowiska dokonuje się na podstawie badania wpływu działalności spółki na stan środowiska.
Przepisy Rozporządzenia wskazują Ministra Skarbu Państwa jako organ właściwy do zlecania analiz obligatoryjnych oraz decydowania o podejmowaniu badań i analiz fakultatywnych.
Zlecanie wykonania analizy następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia
2004 r. - Prawo zamówień publicznych. W przypadku gdy finansowanie zlecenia odbywa się bez udziału środków publicznych, zlecanie wykonania analizy następuje według procedury przewidzianej w Rozporządzeniu.
Rozporządzenie wymienia również katalog przypadków, kiedy możliwe jest odstąpienie
od ustalenia sytuacji prawnej majątku spółki oraz od oszacowania wartości przedsiębiorstwa. Sytuacja taka będzie możliwa, gdy:
- analizy zostały wykonane przed komercjalizacją przedsiębiorstwa państwowego, zaś zbycie akcji ma nastąpić bezpośrednio po wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców;
- akcje spółki są notowane lub sprzedawane na rynku regulowanym;
-
cena akcji przeznaczonych do zbycia lub sposób jej ustalenia zostały określone
w umowie sprzedaży akcji tej spółki zawartej uprzednio przez Skarb Państwa i Skarb Państwa posiada nie więcej niż 20 % kapitału zakładowego; - akcje należące do Skarbu Państwa w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji są zbywane na rzecz innych państwowych osób prawnych lub są zbywane spółce w trybie umorzenia lub nabycia akcji własnych;
- zbywane są akcje spółki, w której Skarb Państwa posiada nie więcej niż 10 % kapitału zakładowego.
Przeczytaj także:
Skarb państwa ważnym graczem na rynku biurowym
![Skarb państwa ważnym graczem na rynku biurowym Skarb państwa ważnym graczem na rynku biurowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Skarb-panstwa-waznym-graczem-na-rynku-biurowym-264279-150x100crop.jpg)