Szkolenie pracownika poza miejscem pracy a wynagrodzenie
2009-03-08 13:02
Przeczytaj także: Skierowanie na szkolenie wbrew pracownikowi
Stan faktyczny: Jerzy B. został wysłany na szkolenie do USA organizowane przez firmę powiązaną z polskim pracodawcą. Pracownik miał zapewniony przelot do USA i z powrotem, dojazdy oraz zakwaterowanie w miejscowości, gdzie odbywał szkolenie. Okazało się jednak, że w USA Jerzy B. wykonywał prace niemal identyczne jak w Polsce, za co pracodawca wypłacał mu wynagrodzenie zgodne z umową o pracę. Jerzy T. podczas szkolenia nie został też zapoznany z żadnymi nowymi technologiami, nie nabył nowych umiejętności. Pracownik uznał zatem swój wyjazd do USA za podróż służbową i zażądał z tego tytułu diet. Pracodawca odmówił wypłaty i sprawa trafiła do sądu pracy.Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy przyznał rację pracownikowi. Stwierdził, iż Jerzy T. w USA po prostu pracował i to także w nadgodzinach. Zdaniem SN, co do zasady szkolenie praktyczne pracowników (również poza stałym miejscem pracy) powinno odbywać się w ramach stosunku pracy, poprzez wykonywanie umówionej przez strony pracy, a nie na podstawie osobnej umowy o szkolenie. Wyjątkowo szkolenie takie może odbywać się poza ramami stosunku pracy tylko wtedy, gdy jego cel, przedmiot i metody działania jednoznacznie zmierzają do podniesienia kwalifikacji (umiejętności) pracownika, nie zaś jedynie do obniżenia poziomu należnych mu świadczeń.
W omawianym przypadku pracownik podczas „szkolenia” zagranicznego wykonywał taką samą pracę jak w Polsce. Nie miał więc możliwości zdobycia nowych kwalifikacji. A zatem nie odbywał w USA szkolenia praktycznego, ale wykonywał tam określone zadanie służbowe i z tego tytułu przysługiwały mu diety.
Zastosuj w praktyce: Bezpieczniej dla pracodawcy jest organizować szkolenia praktyczne pracowników w ramach stosunku pracy, czyli traktować je na równi z wykonywaniem pracy. Powinieneś tak robić zwłaszcza wtedy, gdy szkolenie odbywa się w zakładzie pracy lub na określonym stanowisku pracy.
Ponadto kierując pracownika na szkolenie praktyczne poza miejscowością, w której znajduje się jego miejsce pracy (np. pracownik zdobywa nowe umiejętności wykonując określoną pracę w innym oddziale firmy pod okiem doświadczonego trenera), powinieneś wypłacić mu świadczenia z tytułu podróży służbowej - zwrócić koszty przejazdu i noclegów oraz wypłacić diety, bądź zapewnić przejazd, noclegi i wyżywienie na własny koszt. Zakład pracy nie powinien bowiem działać na koszt pracownika, który uczestniczy w szkoleniu z inicjatywy i w interesie pracodawcy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline