eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZróżnicowanie płac musi mieć obiektywne powody

Zróżnicowanie płac musi mieć obiektywne powody

2009-03-05 14:19

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracownica biura rachunkowego z 19-letnim stażem otrzymuje pensję w wysokości 1800 zł netto. Od dwóch miesięcy firma zatrudnia również na równorzędnych stanowiskach "młody narybek", który od pierwszego dnia pracy zarabia o 100 zł więcej niż wieloletnia księgowa. Pracownica zarzuca pracodawcy nierówne traktowanie, on z kolei uważa, że świeżo upieczeni pracownicy mają prawo do wysokich zarobków bowiem są młodzi, zdolni i posiadają wyższe kwalifikacje. Kto w tym sporze ma rację?

Przeczytaj także: Niższe wykształcenie=mniejsze wynagrodzenie za pracę?

Zasada równego traktowania w zakresie wynagradzania podwładnych wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. W myśl art. 183c K.p., pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Za prace o jednakowej wartości uznaje się prace, których wykonywanie wymaga od zatrudnionych porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Z drugiej strony pracodawca ma prawo różnicować zarobki swych podwładnych w zależności np. od ilości i jakości wykonywanej przez nich pracy czy też doświadczenia. W przypadku jednak, gdy różnicowane są pensje pracowników, którzy wykonują jednakową pracę, na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że takie postępowanie z jego strony poparte jest obiektywnymi względami (art. 183b K.p.). Jeżeli pracodawca kieruje się różnymi kwalifikacjami zawodowymi i stażem pracy, musi wskazać, że mają one znaczenie przy wykonywaniu obowiązków, które zostały powierzone pracownikom (por. wyrok SN z 22 lutego 2007 r. I PK 242/06 OSN 2008, Nr 7-8, poz. 98).

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na postawione we wstępie pytanie zależy zatem od okoliczności, które towarzyszyły temu partykularnemu przypadkowi. Jeżeli szef zaoferował lepsze warunki zatrudnienia nowym pracownikom, ponieważ np. rzeczywiście posiadali oni wyższe kwalifikacje przydatne na danym stanowisku niż wieloletnia pracownica firmy, to należy uznać, iż miał do tego prawo. Jeżeli jednak tak nie było (np. nowozatrudnieni legitymowali się dyplomami ukończenia kursów, które nie pozostawały w ścisłym związku z powierzonymi im obowiązkami), racja stoi po stronie zgłaszającej sprzeciw pracownicy.

Nie ulega wątpliwości, że wizja sowitego wynagrodzenia pomaga pracodawcy w pozyskaniu nowych sił do pracy. Ważne jest jednak, aby pamiętał przy tym o równym traktowaniu pracowników w zakresie wynagradzania. W przeciwnym razie poszkodowany może skutecznie dochodzić swych praw przed sądem.
Zgodnie bowiem z art. 183b § 1 pkt 2, niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych świadczeń z nią związanych stanowi naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Pracownik może domagać się przed sądem pracy odszkodowania i podwyższenia płacy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: