Pracownik tymczasowy a bhp w firmie
2009-02-27 14:10
Przeczytaj także: Praca tymczasowa w rolnictwie - kto odpowiada za bezpieczeństwo pracowników?
- posiadania wiedzy na temat przepisów i zasad bhp,
- dbałości, aby wykonywana przez niego praca nie godziła w przepisy i zasady bhp oraz stosowania się w tym zakresie do poleceń i wskazówek przełożonych,
- sprawowania pieczy nad należytym stanem maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz porządkiem i ładem w miejscu pracy,
- niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeżenia współpracowników oraz innych osób znajdujących się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie,
- współpracy z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bhp.
W razie wypadku
Nieszczęśliwe zdarzenie, któremu na terenie firmy uległ pracownik tymczasowy, obliguje pracodawcę do podjęcia identycznych działań jak w przypadku wypadków pracowników etatowych. A zatem, zgodnie z art. 234 K.p., szef musi:
- podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie,
- zapewnić udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu pracownikowi tymczasowemu,
- ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku- należy tu kierować się zasadami zawartymi w rozporządzeniu RM z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobów ich dokumentowania (Dz. U. Nr 115, poz. 744 ze zm.),
- zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Ponadto, zgodnie z § 2 niniejszego artykułu, pracodawca musi niezwłocznie powiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
Następnym krokiem jest powołanie zespołu powypadkowego, który ma za zadanie ustalić okoliczności i przyczyn wypadku. Obowiązek w tym zakresie leży w gestii pracodawcy użytkownika. Wskazuje na to art. 9 ust. 2a, zgodnie z którym, pracodawca ten m.in. ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy. Warto jednak zaznaczyć, że dokumentacja powypadkowa musi w takim wypadku zostać zatwierdzona przez agencję.
Co niezwykle istotne, firma, na której terenie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, nie ponosi odpowiedzialności -w zakresie wynikającym z ustawy z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach- za wypadek przy pracy, któremu uległ pracownik zatrudniony u innego pracodawcy (por. wyrok SN z 9 grudnia 1997 r., II UKN 389/97, OSNAPiUS 1998, Nr 20, poz. 610).
WAŻNE!
Pracodawca, który zamierza zasilić szeregi swej firmy pracownikami tymczasowymi, musi pamiętać o bezwzględnym zakazie zlecania im prac szczególnie niebezpiecznych (art. 8 pkt 1 ustawy). Wykaz prac, które zalicza się do szczególnie niebezpiecznych zawiera rozporządzenie MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.). Należą do nich:
- roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części,
- prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych,
- prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych,
- prace na wysokości.
![Wypadki podczas pracy zdalnej - jakie zdarzenia nie będą uznawane? Wypadki podczas pracy zdalnej - jakie zdarzenia nie będą uznawane?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wypadki-przy-pracy/Wypadki-podczas-pracy-zdalnej-jakie-zdarzenia-nie-beda-uznawane-252793-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl