eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracySystem pracy w ruchu ciągłym a praca zmianowa

System pracy w ruchu ciągłym a praca zmianowa

2009-02-25 13:40

Fakt funkcjonowania firmy przez 24 godz. na dobę nie uzasadnia zastosowania systemu pracy w ruchu ciągłym. Można go bowiem wprowadzić tylko w szczególnych przypadkach. Jednak tam gdzie nie można zastosować ruchu ciągłego ratunkiem może być praca zmianowa w systemie podstawowym lub równoważnym. Są to dwie różne organizacje czasu pracy - często błędnie ze sobą utożsamiane. Sprawdź różnicę!

Przeczytaj także: Praca zmianowa a rozkład czasu pracy

System pracy w ruchu ciągłym - nie dla każdego

System czasu pracy w ruchu ciągłym może być stosowany wyłącznie w przypadku:
  • pracy w ruchu ciągłym,
  • gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności (np. elektrownie, ciepłownie itp.).
Pracą w ruchu ciągłym jest praca, która ze względu na technologię produkcji nie może być wstrzymana. Chodzi o prace, które z uwagi na wymogi technologiczne lub proces produkcyjny muszą być wykonywane przez 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę. O tym, czy praca ma charakter pracy w ruchu ciągłym decyduje więc to, czy stałe wykonywanie pracy jest konieczne z punktu widzenia zabezpieczenia prawidłowego procesu produkcyjnego oraz prawidłowej działalności urządzeń produkcyjnych. Oznacza to, że maszyny i urządzenia muszą pracować bez przerwy, a zmieniają się wyłącznie obsługujące je grupy pracowników.

Przykład
Pracą w ruchu ciągłym jest praca przy obsłudze wielkiego pieca w hucie, która nie może być dowolnie wstrzymana, ponieważ proces wyłączenia i włączenia jest skomplikowany i długotrwały. Sam fakt wykonywania pracy przez 24 h na dobę i 7 dni na tydzień nie daje podstaw do stosowania tego systemu czasu pracy (np. pilnowanie mienia, dozór komputerowy).

Praca w ruchu ciągłym - nieco inna

Cechą charakterystyczną tego systemu jest wykonywanie pracy na 3 zmiany po 8 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu i praca w 7. dniu tygodnia na 2 zmiany z przedłużeniem czasu pracy w tym dniu do 12 godzin. Wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy jest związane z przechodzeniem ze zmiany na zmianę.

Wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin może następować tylko jednego dnia w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego nie dużego niż 4 tygodnie (czyli maksymalnie w 3 tygodniach).

 

1 2

następna

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: