BHP w firmie: czynniki rakotwórcze i mutagenne
2009-02-25 13:43
Przeczytaj także: Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Ogólna powinność pracodawcy w omawianym tu zakresie wynika wprost z Kodeksu pracy. Stosownie do art. 222 § 1 K.p., pracodawca, którego załoga narażona jest na działanie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym zobowiązany jest minimalizować ich szkodliwe działanie wszelkimi dostępnymi mu metodami.Szczegółowe reguły postępowania określa natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (dalej: „rozporządzenie”).
Rejestr prac wykonywanych w narażeniu
§ 4 ust. 1 rozporządzenia zobowiązuje pracodawcę do stworzenia listy prac, których wykonywanie wymaga pozostawania w kontakcie z niebezpiecznymi czynnikami. Rejestr ten w szczególności powinien zawierać:
- wykaz procesów technologicznych i prac, w których substancje, preparaty lub czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym są stosowane, produkowane lub występują jako zanieczyszczenia bądź produkt uboczny oraz wykaz substancji, preparatów, czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym wraz z podaniem ilościowej wielkości produkcji lub stosowania,
- uzasadnienie konieczności stosowania w/w substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych,
- wykaz i opis stanowisk pracy, na których występuje narażenie na niebezpieczne czynniki,
- liczbę pracowników pracujących w narażeniu, uwzględniając liczbę kobiet,
- określenie rodzaju substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym powodujących narażenie, rodzaj kontaktu, wielkość narażenia i czas jego trwania,
- rodzaje podjętych środków i działań ograniczających poziom narażenia.
Dane zawarte w rejestrze nie służą wyłącznie zakładowi pracy. Pracodawca zobligowany jest do ich przekazania właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie w terminie do dnia 15 stycznia na druku „Informacja o substancjach, preparatach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”. Wzór stosownego druku znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia (§ 4 ust. 3 rozporządzenia).
![Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? [© pixabay.com] Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obowiazki-pracodawcy/Jakie-obowiazki-pracodawcy-w-zakresie-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy-250729-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl