Agencja pracy tymczasowej: regulamin musi być
2009-02-24 14:08
Przeczytaj także: Praca tymczasowa - co powinien wiedzieć pracodawca?
Kwestia regulaminu pracy i wynagradzania nie została poruszona w ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jednakże, stosownie do art. 6 tej ustawy, w zakresie nieuregulowanym odmiennie jej przepisami oraz przepisami odrębnymi wobec agencji pracy tymczasowej, pracownika tymczasowego i pracodawcy użytkownika znajdują zastosowanie regulacje prawa pracy dotyczące odpowiednio pracodawcy i pracownika. Wyjątek stanowi tu ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, której nie stosuje się do pracowników tymczasowych.Jeżeli zaś chodzi o Kodeks pracy, to ustawodawca nie pozostawia cienia wątpliwości- z obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy zwolnione są jedynie zakłady pracy objęte postanowieniami układu zbiorowego lub pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników (art. 104 § 2 K.p.). Jednocześnie nie istnieje żaden zapis, który zdejmowałby tą powinność z agencji pracy tymczasowej.
W omawianym przykładzie agencja pracy tymczasowej musi stworzyć regulamin pracy, gdyż łącznie zatrudnia ponad 20 osób. Przy ustalaniu obowiązku wprowadzenia regulaminu należy bowiem brać pod uwagę zarówno stały personel, jak i tymczasowych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Na agencji spoczywa więc obowiązek opracowania jego projektu oraz wprowadzenia go w życie zgodnie z procedurą określoną w art. 1042-1043.
Regulamin pracy to akt o charakterze organizacyjno-porządkowym, którego wprowadzenie przeważnie leży w interesie pracodawcy. Daje on bowiem podstawę do egzekwowania od podwładnych określonych w nim obowiązków. Warto się jednak zastanowić, na ile zasadne jest wprowadzenie takiego aktu w agencjach pracy tymczasowej. I nie chodzi tu tylko o zwiększoną rotację personelu.
Niewątpliwie formalnym pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja, ale przecież de facto świadczy on pracę tylko i wyłącznie w innych firmach, podlegając tym samym zasadom porządkowym, które w nich obowiązują.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl